Tiskové oddělení městské policie v Praze na oficiální facebookové stránce v pondělí oznámilo, že se během dne několikanásobně zvýšil počet volání na tísňovou linku 156: „Veřejnost oznamuje volný pohyb osob na veřejném prostranství.“

Online reportáž

Mluvčí Irena Seifertová uvedla také některé typické příklady takových hovorů: „Vidím pána sedět na lavičce v parku, vidím ženu s dětmi procházet se podél řeky.“ Podobně „uvědomělých“ obyvatel metropole je evidentně mnoho. Seifertová proto upozornila, že jednou z výjimek omezení volného pohybu osob na území Česka je třeba pobyt v přírodě či parcích. 

„Samozřejmě je nutné myslet nejen na ochranu svoji, ale i ostatních. Nadále tedy platí, že není dovoleno vytvářet velké skupiny osob na jednom místě,“ dodali na sociálních sítích pražští strážníci. Facebookový příspěvek vyvolal diskuzi, kde se objevují znechucené komentáře typu „národ bonzáků“ či „udavači a práskači ještě nevymřeli“. 

| Video: Youtube

Pražští policisté ve stejný oznámili, že provedli více než 1500 kontrol zaměřených na dodržování nařízení menšinové vlády Andreje Babiše (ANO). „Během těchto kontrol zjistili 35 případů možného porušení tohoto nařízení a zjištěné skutečnosti zadokumentovali k dalšímu řešení. Drtivá většina kontrolovaných subjektů a lidí nařízení dodržuje,“ poděkoval veřejnosti mluvčí Jan Daněk.

Policisté se snaží o lidský přístup

Na oficiálním twitterovém účtu policie zveřejnilo policejní prezidium příspěvek, kde se píše: „Nechceme trestat ani pokutovat, chceme zamezit shlukování osob na veřejnosti. To bude naším cílem. Věříme, že občané budou rozumní a domluva a vysvětlení situace postačí.“

Podle Daňka linka 158 není zatížená oznámeními o (ne)dodržování karantény kvůli epidemii koronaviru tolik jako u městských strážníků. Pražskému deníku sdělil, že od půlnoci do úterních devíti hodin bylo takových případů pouze pět. 

#interaktivni-infografika|7b97f5fa-3988-450d-8387-dc19fb57d066# 

„Když nám oznamovatel sdělí, že se lidé někde shlukují a sdružují, vyjedeme na místo a hlídka sdělí lidem, aby byli obezřetní a mysleli na své zdraví. Policisté se snaží o lidský přístup,“ řekl Pražskému deníku mluvčí Daněk.

Pokud nestačí domluva, mohou policisté využít zákonné oprávnění vykázat osoby z určeného místa. „Každý je povinnen takové výzvy uposlechnout,“ upozorňuje policie a připomíná případnou desetitisícovou pokutu. „Ale občané reagují pozitivně,“ dodal zkušenosti z pražských ulic Daněk.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in