Podnikateli, který měl na dva měsíce přerušený trest po únorové operaci operaci hlavy v civilním zdravotnickém zařízení a začátkem května měl nastoupit zpátky za mříže, dala v pondělí lékařská komise Vězeňské služby ČR naději na další měsíce na svobodě.

Ze zdravotních důvodů pro něho navrhla roční přerušení trestu. Konečný verdikt vynese soud – lze nicméně předpokládat, že se bude řídit doporučením komise, který sice Janouška sama nevyšetřovala, avšak měla k dispozici lékařské zprávy.

Je třeba speciální péče

Údajně z nich mělo plynout, že pacientův zdravotní stav není dobrý a vyžaduje specializovanou péči, jakou ve vězeňských nemocnicích není možné zajistit – ani v Brně-Bohunicích, ani v Praze na Pankráci – což by aktuální doporučení lékařské komise potvrzovalo.

Alespoň v případě, že informace o návrhu na roční přerušení Janouškova trestu jsou pravdivé. Samotná komise v pondělí pouze potvrdila, že doporučení vyžádané soudem vypracovala. K jeho obsahu se oficiálně nevyjádřila. Věc nekomentoval ani Janouškův advokát Vít Široký. Podle jeho slov si klient nepřeje komunikovat s médii.

Sám Janoušek předloni prostřednictvím obrazovky České televize vzkázal národu, že v souvislosti se zraněním hlavy „dělal geroje" – a už tehdy hovořil o tom, že jeho zdravotní stav je mnohem vážnější, než byl ochoten připustit.

Věc nijak nekvaltuje

Mluvčí Krajského soudu v Brně, který má přijmout konečné stanovisko, Simona Tesařová v pondělí uvedla, že o tom, že by k soudu vyjádření komise již dorazilo, „nemá informace". A věc, zdá se, nijak nekvaltuje. „Ze zákona nejsou žádné lhůty, do kdy musí soud rozhodnout," poznamenala Tesařová.

Čtěte také: Vězněný lobbista Janoušek zatím zůstává na svobodě