Nejde ale jen o průtahy, jež kárný senát shledal v 78 případech. Zabýval se i neoprávněnými manipulacemi se spisy, z nichž obzvlášť křiklavé má být vydání trestního příkazu hovořícího o uznání viny – tento dokument však měl soudce následně nechat soudní kanceláří stornovat: vymazat z elektronického justičního systému i vyřadit ze spisu vedeného v papírové podobě. Policie mý prověřit i údajně nezákonné lustrování osob v registru stíhaných osob.

Olej do ohně skandálu v pondělí přilil Radiožurnál Českého rozhlasu, jehož reportéry oslovil muž, který byl v minulosti se soudcem v kontaktu. A Marek C. se netajil tím, že ačkoli je člověkem, který se dostal do střetu se zákonem, měl možnost dostat se k soudním spisům, jež byly v držení Romana Č. Dokonce čtyři stránky spisu týkajícího se údajných manipulací s menší armádní zakázkou naskenoval a zveřejnil na facebooku.

Mělo se to stát ve chvíli, kdy oba muži společně vyjeli z Prahy na zabíjačku, kde se dost pilo, došlo ke sporu – a Marek C. soudce vyhodil z jeho vlastního auta a s vozem odjel. I s písemnostmi, které se v něm nacházely.

Nahlášená krádež auta

Protože Roman Č. nahlásil krádež auta, věcí se postupně zabývala pardubická i pražská policie. Oba muži se ale v Praze měli sejít v provozovně rychlého občerstvení na náměstí I. P. Pavlova, kde se řeč točila kolem toho, že o soudních spisech se během policejního šetření neobjevila ani zmínka.

Soudce písemnosti dostal zpět a pro policii uvedl, že kamarád, který je pro něho osobou blízkou, se vlastně ničeho nedopustil. Věci nicméně dospěly tak daleko, že postup vyšetřovatele zkoumá oddělení vnitřní kontroly ředitelství pražské policie…

Případy, které odvolaný soudce rozhodoval a již byly pravomocně uzavřeny, by se znovu otevírat neměly. Jejich plošné přezkoumávání se nechystá. Lze ale očekávat, že u některých kauz se nového projednání věci bude domáhat někdo z účastníků.