Zatím nepravomocný rozsudek v jedné ze tří větví rozsáhlé korupční kauzy vynesl v úterý pražský městský soud. Dbalý spolu se šesti komplici, mezi nimiž je i jeho bývalý náměstek nebo šéfové zdravotnických firem, navíc musí uhradit nemocnici škodu, kterou jejich čachry při zakázkách způsobily.

Exřediteli navíc soudkyně Silvie Slepičková udělila trest propadnutí majetku kvůli tomu, že většinu nabyl trestnou činností. Podle úterního verdiktu soudu si Dbalý zmanipulováním nemocničních zakázek na digitalizaci chorobopisů a na nákup gama nože z roku 2009 přišel díky úplatkům na zhruba 27,8 milionu korun. Nešťastný konec skvělé medicínské kariéry si navíc způsobil sám - z korupce jej usvědčil elektronický deník i fotografie, na nichž pózuje s balíky peněz. Důkazy zajistili policisté při domovní prohlídce před čtyřmi lety.

Deník měla být jen legrace

"Celé dopoledne sněžím (během 8 dnů 10 g to je síla) a diazepamuji. Jsem totálně DOWN," zní snad nejznámější pasáž Dbalého deníku, kde píše o zážitcích při užívání drog. U doktora Dbalého propukla silná závislost na kokainu, kvůli zhoršenému stavu a údajným psychickým problémům se dokonce vyhýbal soudním líčením a celý proces zdržoval.

Obviněný muž, který na Homolce začal pracovat hned po pádu komunistického režimu a vypracoval se přes primariát až do ředitelského křesla v roce 2006, se hájí tím, že materiál měl být základem připravované knihy. Podle Dbalého je to legrace. Poznámky z diáře mají být jen smyšleným spiskem z lékařského prostředí.

"Tento elektronický diář poskytuje zcela pravdivý obraz o tom, jaké poměry v tehdejší době ve zdravotnictví panovaly včetně způsobů nezákonného obohacování," řekla soudkyně. Poukázala na to, že pečlivé a podrobné lékařovy zápisky obsahovaly i řadu objektivních dat, která bylo možno ověřit.

Dbalý měl podle soudu smysl pro detail, zapisoval si časy i výsledky schůzek, kde se s kým opil a od koho získal benefity. Peněžní úplatky označoval anglickým hovorovým výrazem "moolah" či zkráceně "moo".

Přání ve spodním prádle a rukavicích

Ačkoliv tohle tvrzení Dbalý vyvracel, nakonec ho zradil zase jeho vlastní archiv. Soudkyně Slepičková totiž upozornila na složku fotografií, kterou lékař sám nazval "já s moolahem". V jednací síni veřejnosti ukázala několik těchto snímků z trestního spisu. Na fotkách Dbalý pózuje s balíčkem bankovek nebo se zvěčnil u peněz, před nimiž drží papír s nápisem "cca 28 milionů".

Dbalý se v tomto případě obhajoval tak, že fotografie chtěl použít při tvorbě zábavného novoročního přání. "Jenže některé snímky vznikly už v dubnu," odmítla tuto námitku Slepičková a zároveň označila za nevěrohodné, že by ředitel známé a prestižní nemocnice rozesílal přání, na kterém stojí u hromady peněz oblečen jen do spodního prádla a rukavic.

Kriminalisté navíc při razii u Dbalého navíc zajistili také i ručně psanou listinu nazvanou "moo", která obsahuje soupis různých osob a finančních částek. Dbalého deník tak možná opravdu poslouží jako námět k sepsání knihy či filmového scénáře, ale autor předlohy pravděpodobně stráví příštích několik let ve vězeňské cele.