Přestavba historického domu, který miliardář Bakala koupil a plánoval sem přesunout Havlovu knihovnu z Kateřinské ulice v Praze 2, se odkládá. Projekt počítal s tím, že prostor po vzoru amerických prezidentských knihoven zaujme zhruba dvě třetiny budovy. Návrh vytvořil španělský architekt Ricardo Bofill.

Jenže proti Bakalově záměru se postavil obyvatel domu Bohumil Vejtasa, který podal žalobu proti územnímu rozhodnutí o přístavbě a přeměně historického domu na polyfunkční objekt.

V srpnu 2016 pražský městský soud žalobě vyhověl a vrátil spis magistrátu k dalšímu řízení. Poté Nejvyšší správní soud (NSS) na základě kasačních stížnosti nařídil městskému soudu, aby se žalobou zabýval znovu.

Soud vyhověl Vejtasovi

"Jenže i podruhé pražský soud rozhodl ve prospěch Vejtasy. Nejprve vyloučil k samostatnému projednání návrh na zrušení úpravy směrné části územního plánu a přerušil řízení o žalobě," píše server České noviny.

"Poté skutečně zrušil úpravu, jež snížila numericky vyjádřený minimální podíl bydlení v lokalitě. Důvodem bylo to, že podíl bydlení nemá být zařazen ve směrné, ale v závazné části územního plánu. Soud měl výhrady i ke způsobu provedení změny."

"Jeho změna neměla proběhnout v režimu úpravy územního plánu, jak se stalo, ale mělo se tak stát procesem stanoveným pro vydání opatření obecné povahy," rozhodl městský soud, jehož názor už stihl potvrdit také NSS.

"Je zjevné, že opatření obecné povahy bylo přijato zcela vadným způsobem a nezákonným postupem. Napadené opatření obecné povahy bylo stiženo tak závažnými procesními vadami, které plně odůvodňují závěr městského soudu o nutnosti zrušit je od samého počátku jeho platnosti," konstatoval NSS.

Poté městský soud vyhověl Vejtasově žalobě a poslal spis zpět magistrátu k dalšímu řízení. Zdůraznil, že pokud pozbylo platnost opatření obecné povahy, zanikl podklad pro vydání územního rozhodnutí.

Bakala je podle Zemana skvrna

V pondělí pak finančník Bakala, který mimo jiné vlastní vydavatelství Economia, prohrál boj s právníky znovu. Ústavní soud odmítl jeho stížnost s tím, že v rozhodování justice neshledal žádné porušení Bakalových základních práv. Usnesení publikoval zpravodaj Vojtěch Šimíček.

Knihovna Václava Havla se zabývá celoživotním dílem dramatika, disidenta a prvního polistopadového prezidenta tak zůstane v Ostrovní ulici poblíž Národního divadla. Ve správní radě instituce, která knihovnu spravuje sedí také Michaela Bakala (dříve Maláčová).

Zakladatelka a bývalá ředitelka soutěže Česká Miss je správkyní rodinných investic manželů Bakalových na území České republiky. Uhlobaron Zdeněk žije ve Švýcarsku, část veřejnosti označuje Bakalu jako zločince, prezident Zeman v inauguračním projevu je kritizoval a dokonce zmínil, že bývalý majitel společnosti OKD je "skvrna" českého národa. Parlamentní vyšetřovací komise hodlá Bakalu v souvislosti s privatizací firmy vyslechnout spolu s dalšími svědky včetně expremiéra Bohuslava Sobotky.