„Soudkyně snížila částku, kterou po nás požaduje exekutor Luhan, téměř o 400 000 korun. Požadovat po nás zaplacení zabezpeční objektu, které prováděla Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), prý bylo nelegitimní. Nelegitimní a přemrštěná je ovšem z mnoha důvodů samozřejmě celá částka, například proto, že sama žalovaná osoba ve vyklízení budovy nijak nebránila. Proto budeme podávat ústavní stížnost,“ uvedli lidé kolem Kliniky na facebookové stránce. Informaci České televizi potvrdil jejich právník Pavel Uhl.

Squatteři, kteří nelegálně obývali objekt patřící SŽDC a na začátku roku někteří z nich odmítali Kliniku opustit i po opakovaných výzvách exekutora, dodávají, že díky finanční pomoci jejich kamarádů či příznivců částku už v podstatě uhradili. „Vynasnažíme se, aby nám pan Luhan i tyto peníze musel vrátit zpátky a mohli jsme je investovat do něčeho smysluplnějšího,“ pokračují však akvitsté ve svém občanském vzdoru.

Lidem z autonomního sociálního centra vadí, že budova Kliniky je i po vyklizení prázdná, nevyužívaná a chátrá. SŽDC přitom v květnu oznámila, že vypsala tendr na rekonstrukci. Státní instituce doufá, že práce budou hotové do konce roku 2020. Kdy se však rekonstrukce zahájí, není jasné. Squatteři tvrdí, že do té doby klidně mohli v Klinice zůstat.

Akvitisty podle jejich vyjádření navíc čekají další kola soudů. Údajně se musí bránit nařčením z bezdůvodného obohacení ze strany SŽDC a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který žižkovskou budovu vlastnit dříve.