Tříčlenný gang zlodějů kabelek, který do konce minulého týdne řádil hlavně v osmém a devátém pražském obvodu skončil v policejní cele s obviněním a návrhem na uvalení vazby.

Třiadvacetiletý muž, o rok mladší žena a jejich pětatřicetiletý kumpán se budou zodpovídat z loupeže, krádeže a neoprávněného držení platební karty a to vše ve formě spolupachatelství za což jim hrozí až deset let odnětí svobody. Oba muži se navíc dopustili maření výkonu úředního rozhodnutí. V pátek o tom informovala mluvčí pražské policie Eva Miklíková.

Podle ní gang v pražských ulicích působil od listopadu loňského roku. Jejich teritoriem byly zejména Leňany, Makovice, Horní Počernice, Kyje, ale také Kobylisy, Ďáblice a Jarov. Občas vyjížděli okrádat ženy o jejich kabelky i mimo Prahu. Například do Neratovic či Brandýsa nad Labem.

„Pohybovali se v motorovém vozidle a své oběti si tipovali víceméně náhodně. Nezáleželo ani na tom, jaká byla právě denní či noční hodina. Trestnou činnost páchali všichni společně. Role si měnili dle potřeby. Scénář volili pokaždé prakticky stejný. Jeden z mužů vozidlo řídil, jeden seděl vedle jako spolujezdec. Třetí z trojice sledoval okolí ze zadního sedadla. Všichni pak čekali na příhodný okamžik. Ve chvíli, kdy se na ulici ocitla žena nesoucí kabelku volně přes rameno, případně držela v ruce příruční tašku směrem do silnice, začala rychlá akce. Řidič najel vozem těsně k chodníku, autobusové zastávce, ke krajnici, apod., aby se dostal co nejblíže své oběti. Poté krátce přibrzdil, jeho spolujezdec velmi rychle vystrčil ruku z okénka a ženě kabelku vytrhl,“ popsala zločinecké praktiky zlodějské trojice Miklíková.

Jednu ženu vážně zranili

Gangsteři v některých případech neváhali použít násilí, ve chvíli, kdy se přepadená žena bránila. Ne jednou se stalo, že oběť auto táhlo i několik metrů za sebou. Jedna nešťastnice utrpěla po pádu na zem dokonce zlomeninu krčku a stehenní kosti. S vážným zraněním musela být dlouhodobě hospitalizována.

Zatím jim prokázali 24 přepadení

Zloději se skutečně činili. Od loňského listopadu spáchali 24 přepadení. Tedy tolik se policistům zatím podařilo prokázat a není jisté, zda je to číslo konečné. Hodnota ukradených věcí se vyšplhala ke sto čtyřiceti tisícům korun. Šlo prý zejména mobilní telefony, platební karty a peněženky. Značnou část z odcizených věcí se policistům podařilo zajistit při domovních prohlídkách u obviněných.

„Zajistili též dvě osobní motorová vozidla, se kterými páchali trestnou činnost. Té se dopouštěli proto, aby si obstarali obživu a také drogy. Z lupu proto využívali především ukradené peníze,“ dodala Miklíková.