Aleš Svoboda, dezinformátor známý tím, že soustavně a dlouhodobě vkládá různým osobnostem do úst zcela vylhané výroky, jež nikdy nepronesly, a vymýšlí si události, které se nikdy nestaly, se ve svých aktuálních příspěvcích zaměřil na vraždu v Klánovickém lese v Praze. V jednom z nich „citoval“ údajnou výpověď „jednoho ze zasahujících policistů“, který měl podle něj mimo jiné pronést: „Totožnost podezřelého je známa, nechápeme, proč se nezveřejní. Musí se zapojit veřejnost. Veřejnost musí být i informována, ale všechno je opačně.“

Policie ukončila pátrací akci v Klánovickém lese. Co (ne)zjistila:

Policie ČR Svobodův příspěvek zkritizovala ve středu 20. prosince na svém oficiálním účtu na síti X: „Tyto a jim podobné příspěvky nelze označit jinak než jako dezinformace. Obdobných expertů, kteří disponují ‚zaručenými‘ informacemi od ‚ověřených‘, zpravidla anonymních zdrojů, můžeme nalézt desítky," uvedla Policie ČR s tím, že po pachateli nadále pátrá a jeho totožnost je jí dosud neznámá.

„Pokud kdokoliv disponuje relevantními informacemi, policie je jistě uvítá,“ uvedli na závěr policisté.

Svoboda patří mezi ty dezinformátory, kteří na svých profilech zveřejňují vylhané „zprávy“ a vylhané „citace“ prakticky neustále. Deník v minulosti vyvracel například jeho lži o fotbalovém zápase mezi Ukrajinou a Severní Makedonií, o hodnocení českého předsednictví EU, o Oblastní nemocnici Příbram, o údajném zrušení státního svátku 8. května a mnohé jiné.

Co se zatím ví o vraždách v Klánovickém lese:

close Deník proti fake news. info Zdroj: Deník zoom_in Deník proti fake news. Z dalších lží ho opakovaně usvědčil internetový projekt Demagog.cz, zapojený do sítě nezávislých factcheckových partnerů, ověřujících pro Facebook pravdivost vybraného obsahu, který přistihl Svobodu při lhaní třeba v případech údajných výroků ministra vnitra Víta Rakušana nebo českého prezidenta Petra Pavla.