Jsou aktuální, i když jde o zásilky nelegálních napodobenin, které celníci na Letišti Václava Havla Praha zabavili již během září 2014. „Provedeným šetřením bylo zjištěno, že v zásilkách dovážených z Číny skutečně byly padělky porušující práva duševního vlastnictví ochranné známky a průmyslového vzoru," uvedla Miškovská. Jak dodala, nepropuštěním zboží do volného oběhu celníci zabránili škodě ve výši 38 milionů korun. Ta se vyčísluje podle ceny originálních výrobků.

Záhy se ovšem odhalený kontraband vydá na svoji poslední cestu. Celkem třicet tun odhalených falzifikátů dosud leží ve skladech celní správy – již zanedlouho se ovšem jejich existence stane minulostí.

Gumičky skončí ve spalovně 

Vyletí komínem. Za necelé dva týdny je celníci odvezou k likvidaci do pražských Malešic. Do tamější spalovny odpadu. Ano, do spalovny; rozhodně totiž neplatí, že by celníci pod svým dohledem nechávali pálit pouze zabavené cigarety, o čemž panuje obecné povědomí.

Po rozdrcení si plameny pochutnají na lecjakých napodobeninách značkového zboží. Ty v případě odhalení nesmějí posloužit svému účelu prostě proto, že se vydávají za něco jiného, než čím ve skutečnosti jsou – a jejich existence poškozuje oprávněné výrobce.

Čtěte tak: Padělky radost neudělají, varují celníci