Podle obžaloby kvůli mužům ministerstvo v roce 2012 vyplatilo čtyřapůlmilionovou dotaci sdružení European Medicine Association (EMA), i když na ni nemělo nárok.

Kocourek a Vosyka prý doporučili dotaci ke schválení 

Obvodní soud oběma mužům nepravomocně uložil podmíněné tresty. Bývalý náměstek podle verdiktu navíc nesmí vykonávat vedoucí funkce ve veřejné správě po dobu šesti let, pro Vosyku by měl zákaz platit po tři roky.

Podle obžaloby Kocourek a Vosyka, který v té době působil jako ředitel sportovního odboru, doporučili dotaci ke schválení. Na to, že EMA nevyhovuje podmínkám, je prý přitom upozorňovala jedna z referentek odboru.

Muži podle žaloby žádost řádně nevyhotovili úmyslně 

Sdružení nemělo ve stanovách určenou sportovní činnost jako hlavní záměr, ani ji pravidelně a organizovaně nezajišťovalo. Také podle spisu nepůsobilo celostátně, navíc chtělo peníze pro akci, která se již konala. Podle žalobce muži úmyslně žádost řádně nevyhodnotili.

Kocourkův obhájce Lukáš Trojan v průběhu hlavního líčení poukazoval na to, že Kocourek jednotlivé žádosti podrobně nezkoumal. Navíc podle něj neměl pro upřednostňování EMA žádný motiv.

Doplněné stanovy vyšetřovatelé ve spisu nenalezli 

Sami obžalovaní se hájili tím, že sdružení do svých stanov bod o sportovní činnosti doplnilo později a o dalších nedostatcích jim referenti ministerstva neřekli. Doplněné stanovy ale vyšetřovatelé ve spisu nenalezli.

Na netransparentní dotace do sportu upozornil v únoru Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Kontroloři zjistili, že ministerstvo školství rozdalo v letech 2011 až 2013 netransparentně dotace na podporu sportu celkově za 800 milionů korun. Další stamiliony pak podle prověrky vyplatilo na základě neúplných, chybných, pozdě doručených nebo zcela chybějících žádostí.

Čtěte také: Případ odměn pro Kleslovou trestným činem nezavání