S případem jsou ale spojována i další známá jména z podnikatelských a rovněž z právnických kruhů. Měli by mezi nimi figurovat například Michal Urbánek, Kamil Jirounek a Radomír Kučera z vedení společnosti či Rittigův obchodní partner Peter Kmeť (přes jehož firmu Cokeville Assets údajně peníze směřovaly právě k vlivnému lobbistovi).

Žalobce Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze na webu informoval, že obžalobu právě poslal k soudu. Figuruje v ní několik trestných činů: zpronevěra, praní špinavých peněz a krácení daní. Státní zástupce připomněl, že jeden ze stíhaných usiluje o postavení spolupracujícího obviněného – což znamená, že vinu přiznává a u hlavního líčení hodlá svou výpovědí usvědčovat spoluobžalované v naději, že výměnou za spolupráci může očekávat mírnější trest.

Podle dřívějších informací z vyšetřování, které vedli detektivové protikorupční policie, by se mělo jednat o někdejšího správce účtů, finančního poradce Jaroslava Kubisku. Právě on měl osvětlit mechanismy transakcí z let 2009 – 2011, které podle zjištění kriminalistů specializujících se na rozkrývání finanční kriminality spočívaly v nezákonném vyvádění finančních prostředků přes konta v zahraničí (a mělo docházet i ke krácení daní a k praní špinavých peněz).

Škodu, která údajně byla způsobena firmě, žalobce spočítal na 19 977 318 korun; také další finanční souvislosti obžaloba vyčísluje do koruny: zlegalizovaných peněz mělo být nejméně 13 306 010 korun a stát měl přijít na daních o 3 720 040 korun.

Většina stíhaných vinu odmítá. Až na zmiňovanou výjimku nynější obžalovaní už po sdělení obvinění popírali, že by se podíleli na trestné činnosti – a transakce podle nich také nepředstavovaly žádné zločinecké rejdy; měly prý souvislost s běžnou podnikatelskou činností a s poradenstvím. Všichni jsou stíhání na svobodě. Návrhy na uvalení vazby sice v minulosti padly, ale soud jim nevyhověl.

Soudy řeší komplikované kauzyV souvislosti se společností Oleo Chemical se v minulosti hovořilo o i možných snahách o propojení na zakázku pražského dopravního podniku. Nejde však o mediálně známý případ tisku údajně předražených jízdenek, což je vedeno jako samostatná kauza (byť zde existují nepřehlédnutelné personální vazby).

V aktuálně řešeném případu se mělo jednat o finančně velmi zajímavý obchod s dodávkami pohonných hmot, k jehož získání měly údajně vést značné prostředky oficiálně vyplácené v souvislosti s poradenskou činností. Již v minulosti však obvinění takovéto konstrukce zpochybňovali s tím, že opravdu nešlo o nic jiného než o běžné poradenství; naznačované pozadí kauzy hovořící o snaze získat lukrativní zakázku na dodávky paliva pro autobusy pražské městské hromadné dopravy jsou prý nesmyslné konstrukce.

S firmou Oleo Chemical a jedním z jejích vedoucích manažerů Kamilem Jirounkem se také pojí samostatný případ údajně padělané směnky na 127 milionů korun, kterým se v minulosti zabýval Krajský soud v Praze. A zabývat se bude i nadále, protože 14. května odvolací senát pražského vrchního soudu věc vrátil prvoinstančnímu soudu k novému rozhodnutí, jemuž má předcházet doplnění důkazů týkajících se údajného padělání směnky střídající majitele (u níž prvotní stopy mají směřovat k pražskému bezdomovci).

V případu, který soud řešil jako dva trestné činy – padělání platebního prostředku a podvod – prozatím padl nepravomocný výrok hovořící o zproštění obžaloby. Pokud jde o údajný podvod, vrchní soud proti osvobozujícímu verdiktu v této části případu nic nenamítal.

Ani tím však výčet kauz není ukončen. Další se má týkat údajného podvodného vylákání 160 milionů korun od lidí ze společnosti vyrábějící koupelnové vybavení. Zde Jirounek pochybení odmítl s tím, že půjčka byla splacena převedením akcií.

Čtěte také: Tunelování? Prý jde jen o pomstu