Vlasák u soudu nevypovídal; z policejních protokolů ale plyne, že částečně přiznal vinu, když připustil, že svěřené peníze chtěl rozmnožit hraním v kasinu. Poukazoval ale také na chyby kolegů a na nedostatky v účetnictví. Že by chybovala také realitní kancelář, v úterý ve svědecké výpovědi odmítl její bývalý jednatel Petr Kouba. Nepopřel, že jeho makléři Vlasákovy služby doporučovali – realitka s ním měla uzavřenu smlouvu o poskytování právních služeb, a to včetně zajišťování advokátní úschovy svěřených peněz – podotkl ale, že klienti měli možnost najít si i jiného advokáta (k tomu však někteří klienti namítli, že na takovou možnost je nikdo neupozornil).

On sám prý nevěděl o jakýchkoli komplikacích – a spolupráci s Vlasákem ukončil vzápětí poté, co zjistil, že jsou problémy s vyplácením peněz z úschov. Udělal to prý i před Vlasákovo ujištění, že zpoždění plateb byl jen krátkodobý problém, který se nebude opakovat. Odmítl, že by peníze k Vlasákovi směřovaly i po ukončení spolupráce, jak plyne z obžaloby.

Kouba také potvrdil, že jej s Vlasákem pojily nejen obchodní, ale několik let i kamarádské vazby. Poznali se na svatbě společného kamaráda; chodili spolu na pivo a navzájem si poskytovali peněžní půjčky. On sám měl takto krátkodobě půjčeno 400 tisíc korun, jemu Vlasák dodnes dluží půl druhého milionu korun.

Poté, co se aféra provalila, Vlasák jako advokát skončil. U soudu mu v případě uznání viny hrozí za zpronevěru pět až deset let vězení. Původně policisté zkoumali, jestli na zmizení peněz nemá podíl také činnost realitní kanceláře; dospěli ale k závěru, že šlo o kriminální činnost advokáta. Oklamaní klienti mají nicméně jasno: netají se názorem, že kdyby realitní kancelář reagovala dřív, poškozených mohlo být méně.

Čtěte také: Před soudem stanul advokát kvůli zpronevěře svěřených peněz