Marka Jarocha uznal před třemi měsíci Městský soud v Praze vinným a poslal ho na sedm let za mříže. Vyměřil mu také pětiletý zákaz práce s mládeží a nařídil ambulantní sexuologickou léčbu. Pravomocné rozhodnutí měl soud přijmout nyní. Odvoláním obžalovaného i státního zastupitelství se však odvolací senát Vrchního soudu v Praze ve čtvrtek vůbec nezabýval. Publikum, které zaplnilo jednací síň, se zakrátko rozešlo bez toho, že by zazněla sebemenší podrobnost týkající se citlivé kauzy.

Někdejší trenér a organizační pracovník klubu trvá na své nevině. Veškerá obvinění označuje za výmysly a komplot konkurenčního klubu a lidí, kteří museli z jeho týmu odejít kvůli problémům s alkoholem či drogami, případně byli zklamáni proto, že nedokázali naplnit své vysoké sportovní ambice. Obžaloba naopak trvá na tom, že ke zneužívání několika mladistvých chlapců (a v jednom případě i nezletilce) došlo – a je na místě uložit přísnější trest. Obžalovaného usvědčují zejména výpovědi desítky chlapců, které dnes 36letý muž prý obtěžoval nebo se o to pokusil v letech 2001 až 2010. Mělo se to dít na sportovním soustředění, po zápasech, v bytě rodičů na pražském Barrandově a v bytě, který měl klub k dispozici. Některým prý i naléval alkohol. V klubovém notebooku se také našla řada fotografií s gay tématikou – Jaroch však u městského soudu odmítal, že by je tam nahrál on či o nich věděl, a zdůrazňoval, že přístup k počítači, který klub dostal od sponzora už použitý, měl kdekdo. Zdůrazňoval také, že údajně oběti po údajných útocích v mužstvu dál normálně fungovaly – a obviňovat ho začaly až s odstupem.

K tomu, aby o své nevině přesvědčoval i odvolací senát, však vazebně stíhaný hlavní aktér, za něhož se postavilo i vedení klubu, neměl příležitost. K vrchnímu soudu na Pankráci ho totiž eskorta nemohla předvést, přestože se Jaroch nacházel nedaleko. Leží nyní v pankrácké vězeňské nemocnici.

Odloženo na neurčito

Předseda senátu Jiří Zoula vysvětil, že se události seběhly natolik rychle, že už nebylo možno jednání odvolat. „Faxovou zprávu chirurgického oddělení nemocnice jsme obdrželi včera v odpoledních hodinách,“ řekl soudce s tím, že zmiňovaný dokument hovoří o elektivní operaci.

Za daných okolností soudu nezbylo než jednání v kauze, která vzrušila nejen Prahu, ale pozornost vyvolala v celé republice, odročit na neurčito. „Pokud se veřejné zasedání bude vůbec konat, budou strany vyrozuměny,“ konstatoval předseda senátu.

Jak tato slova chápat? Zoula Deníku vysvětlil, že konečné rozhodnutí nakonec vůbec nemusí zaznít před publikem. Senát prý zvažuje předvedení kauzy do neveřejného zasedání. To by znamenalo, že k pravomocnému verdiktu by soud dospěl nejen bez účasti publika a médií, ale i bez přítomnosti státní zástupkyně a obhájce. A rovněž bez obžalovaného.

Náhlé zhoršení zdravotních obtíže

O tom, jaké náhlé komplikace přecházely neodkladné operaci obžalovaného, nepadlo u soudu ani slovo. Obhájce Vít Šedivý ale Deníku řekl, že nešlo o nic, co by jakkoli souviselo s úrazem – například po pokusu o sebevraždu či po napadení ze strany spoluvězňů. „Jedná se o déletrvající zdravotní obtíže,“ konstatoval advokát, jenž se prý podrobněji vyjádřit nemůže; nemá k tomu svolení klienta. I pro něho ale informace, kterou se ve středu dozvěděl od otce obžalovaného, byla překvapivá. „Klient už byl sice hospitalizován, ale nečekalo se, že to bude takto rychlé,“ naznačil Šedivý, že původně předpokládal, že si jeho mandant k soudu „odskočí“ z vězeňské nemocnice. Ke zdravotnímu stavu konkrétních osob se nevyjadřuje ani mluvčí věznice Jiří Dolejší.

Elektivní čili krátkodobé operace mohou lékaři provádět při různých onemocněních. Obvykle se ale jedná o choroby zažívacího traktu.

Čtěte také: Verdikt v kauze zneužívání florbalistů padne později