Obhájce Marek řekl, že se obžalobě nepodařilo prokázat, jakým způsobem se Řehák údajně podílel na korupčním systému týkajícím se zakázek. Státní zástupce Petr Jirát to podle něj v obžalobě nepopisuje.

Nynější jednání se týká devíti obžalovaných, případ Ratha a organizátorky údajně podezřelých tendrů Lucii Novanské je vyloučen do jiných termínů. Závěrečné řeči začaly tento týden – v úterý a středu mluvil Jirát, který pak navrhl tresty od dvou do devíti let vězení a dvě podmínky. Advokáti chtějí pro klienty většinou zproštění obžaloby.

Jako organizátory korupce označuje Jirát exředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou, dříve Pancovou, a jejího manžela, někdejšího náměstka krajských nemocnic Petra Kotta. Oběma navrhl největší trest ze všech – osm až devět let vězení a propadnutí majetku. Policie manželům zatím zabavila majetek za zhruba 30 milionů korun.

Předání úplatku

Řeháka obžaloba viní z předání úplatku Kottovi v roce 2011. Šlo údajně o zálohu čtyři miliony korun a poté osmimilionový doplatek. Peníze byly podle vyšetřovatelů určené Kottovi, jeho partnerce Pancové a Rathovi.

Tříletou podmínku navrhl žalobce podnikatelce ve stavebnictví Ivaně Salačové, která se jako jediná přiznala ke korupci. Jirát pro ni žádá pozici spolupracující obviněné. O samotném uznání pozice rozhodne soud při verdiktu. Její obhájce Vojtěch Veverka požádal soud o podmíněný trest o rok nižší.

Obžaloba se týká údajné korupce při stavebních a zdravotnických tendrech ve Středočeském kraji. Ovlivněné byly prý zakázky na opravu zámku Buštěhrad a gymnázia Hostivice a modernizaci několika krajských nemocnic. Mezi obžalovanými jsou kromě Kottových a Ratha zejména šéfové a manažeři firem.

Rath podle Jiráta věděl o machinacích coby hejtman kraje a údajně bral úplatky. Hrozí mu až 12 let vězení. Exposlanec to odmítá. Policie Ratha zadržela v květnu 2012 a soud ho pak poslal do vazby, odkud byl propuštěn v listopadu 2013. Soud případ projednává od srpna téhož roku.