Stejně bude postupovat i Okresní soud pro Prahu-západ, který má ve dvou samostatných procesech projednávat další části obří kauzy. Výsledkem policejní „akce Užovka" byla před dvěma roky bezmála stovka podezřelých, kteří se na čachrech s fingovanými bouračkami měli podílet. Někteří jako organizátoři, jiní jako bílí koně – a další dokonce jako policisté, kteří nahlášené havárie vyšetřovali a do podvodů se měli zapojovat.

Odhalené podvody

Takové jsou alespoň závěry kriminalistů a detektivů pojišťoven, podle nichž byly jako pojistné události hlášeny v nejbližším okolí Prahy, na Mělnicku a Kladensku nehody, které se staly jinak, než bylo oznámeno, nebo které se vůbec nestaly. Podle slov státní zástupkyně Květoslavy Eimanové se dokonce přihodilo, že jedno nabourané auto bylo použito čtyřikrát! To, že se jednalo o podvody, odhalily mimo jiné počítačové simulace prováděné pojišťovnami. Analýza všech dostupných údajů ukázala, že poškození aut či třeba stopy na stromech neodpovídají tomu, jak se nehody „papírově" odehrály.

Záhady a nejasnosti

Výpovědi někdejších policistů Dušana Hendrycha a Jana Šafránka, kteří vyšetřovali jednu z takových bouraček, k níž mělo dojít v Mělníku v roce 2007, ale v pondělí naznačily, že soud čeká složité dokazování. Oba odmítají, že by napomáhali pojistnému podvodu, a popřeli, že by se s aktéry této nehody znali z dřívějška či s nimi byli v kontaktu. Navíc se prý vše odehrálo v čase střídání směn policejních hlídek, takže do poslední chvíle nebylo jasné, kdo k nehodě vlastně vyjede. Hendrych má za to, že jeho nevinu navíc prokazují i odposlechy jeho telefonu.

Ani aktéři – či údajní aktéři – nehody svými výpověďmi mnoho světla do temné motanice nepřinesly. Žena, která měla sedět v jednom z nabouraných aut, tvrdí, že v kritické době byla v Praze. Dostavila se prý až dodatečně s dokumenty, jelikož na její jméno byla vedena leasingová smlouva. Moldavan, který podle svých slov seděl v dalším nabouraném voze, o druhém účastníkovi střetu neví nic. A další muž, který zde figuruje – podle obžaloby měl právě on vše vymyslet a zorganizovat – prý jen pomáhal zajistit odtah a opravu.