Na lavici obžalovaných stanuli někdejší první náměstek ministra Vladimír Šiška, jemuž státní zastupitelství kladlo za vinu nezákonné zajištění zakázky pro firmu IBM, a znalec Vladimír Smejkal, který měl pro ministerstvo vyhotovit nepravdivý posudek. Z něho plynulo, že jiná firma zakázku získat nemůže. Uskutečnění plnění zabránil antimonopolní úřad.

Podle soudce Stanislava Králíka se ani jeden ze souzených mužů nedopustil trestného činu – alespoň v tom směru nebyl shledán jediný přímý důkaz – a proces zadávání zakázky se soudu jeví jako standardní. Obžalovaní i obhajoba to tvrdili od samého počátku.

Obžaloba byla jiného názoru

Naopak obžaloba v Šiškově případě hovořila o pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže (za což v případě uznání viny mohlo být ve hře až 12 let vězení) a Smejkalovi kladla za vinu pokus o křivou výpověď a nepravdivý znalecký posudek (s maximem odnětí svobody na 10 roků).

Králík ostře odsoudil znalecký posudek, ze kterého obžaloba vycházela – a jehož autorovi v jednací síni nezbylo než uznat, že se dopouštěl chyb. „Tristní," poznamenal soudce.

Čtěte také: Kauza ministerských zakázek se opět vrací k městskému soudu