Jako detektiv ovšem zakročoval ještě v době volna poté, co si na tramvajové zastávce I. P. Pavlova před desátou dopolední všiml podezřelé ženy, která doslova zírala - a zkušenému oku lovce kapsářů neuniklo, kam se dívá: sledovala kabelky a tašky čekajících lidí. "Několik poloprázdných souprav si navíc nechala ujet - a nastoupila až do té, která do stanice přijela přeplněná," připomněla Martínková.

Klec spadla

Jestliže už předtím měl kriminalista vážné podezření, tímhle okamžikem nabyl jistoty: tohle je kapsářka na lovu. To se také potvrdilo hned, jakmile se tramvaj rozjela: dotyčná se natlačila na vyhlédnutou oběť, zašmátrala v kabelce - a zmocnila se peněženky.


"V té chvíli tramvaj dorazila do zastávky. Podezřelá i s cizí peněženkou z tramvaje vyběhla a snažila se urychleně odejít. Kriminalista proto upozornil okradenou ženu, aby také vystoupila a vyčkala, než se i s pachatelkou vrátí," přiblížila Martínková vývoj událostí. Klec spadla vzápětí. Po několika desítkách metrů policista podezřelou doběhl - a ta již sama smířeně sáhla do kapsy kalhot: vyndala ukradenou peněženku, kterou pak kriminalista vrátil majitelce.


Jednačtyřicetiletá Rumunka, která jako kapsářky byla v Praze dopadena už potřetí, doprovodila kriminalistu na služebnu. S pouty na rukou. Ve zkráceném přípravném řízení jí bylo sděleno podezření z krádeže.

Detektivem 24 hodin denně

V souvislosti se zasahujícím kriminalistou Martínková připomněla: detektivem je 24 hodin denně, 365 dní v roce. Zdaleka to totiž nebyl jeho první zásah v oblíbeném revíru kapesních zlodějů v době osobního volna. Loni 8. listopadu s přispěním kolemjdoucích zadržel skupinu kapsáře na hlavním nádraží. Cestou na vlak, jímž měl odjet na školení, si všiml, že se kolem podezřele ochomýtá trojice mužů, které znal z dřívějška jako kapesní zloděje. Vyčíhal si tedy chvilku, kdy jeden z nich v roli gentlemana nabídl cestující cizince pomoc s kufrem, zatímco druhý šel před nimi tak, aby ženu brzdil v pohybu, a třetí z kumpánů jí zezadu vytáhl z kabelky peněženku. Jeden z mužů tehdy utekl, dva dopadení cizinci putovali do vazby.


Rovněž v tramvaji pak v době volna tento policista zasahoval i 19. května - a bylo to také po čekání na zastávce I. P. Pavlova. Tentokrát hodinu po poledni, kdy se policista vracel zpátky do služby z oběda. Do oka mu padla dvojice žen ve věku 21 a 29 let, z nichž jednu z minulosti znal jako pachatelku četných kapesních krádeží. Ukázalo se, že se nenapravila: dvojici kriminalista zadržel poté, co se dotyčné v tramvaji natlačily na starší cestující a prohledaly jí batoh. Když spadla klec, ukázalo se, že mladší z žen navíc figuruje v celostátním pátrání.

Kapsářské žně právě přicházejíTřebaže se policisté snaží frekventovaná místa střežit, lze očekávat, že právě v příštích týdnech budou mít kapsáři pré. Je to tak rok co rok: v letních měsících přibývá v metropoli turistů - a na to reagují i kapesní zloději zvýšenou aktivitou. Policisté proto varují před vykuky, kteří se vyznají v tlačenici, a radí hlídat si nejenom kabelky a tašky (včetně batohů na zádech!), ale rovněž odrazují od ukládání peněženek, mobilů či dalších cenných věcí do zadních kapes kalhot. Zloději číhají i na odložené předměty - například v restauračních zařízeních mají spadeno na tašky či na mobily položené na stůl.

Čtěte také: Pražští policisté se zaměřili na kapsáře, zadrželi sedm lidí