Hyenismus. Tímto slovem čeština pojmenovává počínání zločinců, kteří se nerozpakují obírat truchlící v okamžicích největšího hoře. Nás jazyk zná ale i výrazy ještě podstatně peprnější. A účastníci nedělního pietního aktu na Staroměstském náměstí, kteří se přišli naposledy rozloučit s trojicí českých hokejových reprezentantů zemřelých při letecké katastrofě v Rusku, by se určitě nerozpakovali použít ta nejostřejší pojmenování. Kapesní zloději se totiž nerozpakovali krást právě při této vzpomínkové akci!

Dva kapsáře, kteří ovšem „pracovali“ nezávisle na sobě, dopadli kriminalisté přímo při činu. Osmnáctiletého mladíka, který je v tomto lapkovském oboru nováčkem, i 30letou ženu, jež naopak už má zkušenosti, popadli hlídkující policisté přímo za nenechavou ruku.

V obou případech měli pachatelé políčeno na mobilní telefony. Žena, která udeřila v půl třetí odpoledne, si na Staroměstském náměstí vyhlédla francouzsky hovořícího muže. Dokázala mu opatrně rozepnout zip taštičky připevněné kolem pasu a telefon vytáhla. Nepozorovaně to ale nebylo. Policisté si jejího počínání všimli – a odhalené zlodějce nebylo už nic platné, že se ještě na poslední chvíli snažila zbavit usvědčujícího důkazu: mobil odhodila na zem. Jako podezřelá z krádeže skončila v policejní cele.

Pokud její vinu uzná soud, hrozí jí až tři roky vězení. Mladík, který byl přistižen rovněž při krádeži mobilu, může naopak očekávat mírnější trest. Podle kriminalistů byl sice i on polapen přímo při činu – je však v tomto oboru zelenáč, zatímco žena má už cejch recidivistky.

Čtěte také: Hokejový národ se loučil se zesnulými reprezentanty