Klec spadla na pražském hlavním nádraží již v neděli 8. listopadu. Detektiv nebyl ve službě, avšak přesto na svou práci myslel. Měl totiž odpoledne namířeno na vlak, kterým se chystal odcestovat na školení. V parku před nádraží si ovšem na lavičce všiml trojice cizinců, které znal už z dřívějška.

A nebylo to tehdy setkání přátelské ani společenské. Dotyční byli dopadeni jako kapesní zloději. O to větší důvod zbystřit pozornost detektiv měl, když se s nimi setkal na místě, které se přímo hemží spěchajícími lidmi. A to je přímo ideální terén pro kapsářské rejdy! Kriminalista se proto rozhodl omrknout, co dotyční mají za lubem…

Nemusel ani číhat dlouho, než se věci daly do pohybu. Tedy – nejprve se dala do pohybu podezřelá trojice: dotyční si to vyšlápli rovnou na peron. Pak už nebylo pochyb o tom, co se bude dít. A dělo se! Přímo před zraky kriminalisty si trojice vyhlédla ženu nastupující do vlaku.

Útěk od vlaku

Jeden se gentlemansky nabídl, že jí pomůže s kufrem, jeden z kompliců kráčel před nimi tak, aby pasažérku brzdil v pohybu – a druhý jí mezitím zezadu šmátral v kabelce zavěšené na rameni. Vylovil naditou peněženku obsahující doklady, několik platebních karet – a především nemalou částku v hotovosti.

Trojici ptáčků se kriminalista rozhodl zadržet při vystupování z vagonu: ve chvíli, kdy se pakovali z vlaku i s cizí šrajtoflí. Na jeho výzvu ale cizinci reagovali, jako když střelí do vrabců: rozprchli se. Jednoho kriminalista dohonil, druhého zadrželi cestující, kteří zrovna kráčeli po nástupišti: pustili se za ním a v podchodu ho chytili. Třetímu členovi party se podařilo uniknout.

Pak už to byla policejní rutina. Kriminalista přivolal kolegy, kteří zadržené muže i jeho samotného převezli na služebnu. Zatímco on sám po sepsání výpovědi odcestoval – byť se zpožděním – na školení, oba zadržení se na nádraží hned tak nevrátí. Vyslechli obvinění z krádeže a putovali do vazby. Pokud soud kývne na to, že se činu dopustili jako členové organizované skupiny, mohl by jim hrozit pobyt v chládku až po dobu osmi let.