Zatímco na základě záběrů městského kamerového systému strážníci městské policie zadrželi krátce po činu skupinku silně opilých cizinců a cizinek, kteří – jak se ukázalo později při detailním prozkoumání záběrů – neměli s chuligánstvím před orlojem nic společného, nově získané záběry by již měly nabízet pohled do tváře skutečným viníkům.

Co je na záznamu?

Jde o záznam ze soukromého kamerového systému, který se kriminalistům podařilo získat. Měl by zachycovat pachatele a jeho kumpány, kteří po činu opouštějí Staroměstské náměstí. „Na záběru je zachycena trojice mužů včetně pachatele, který poškodil sousoší na orloji,“ uvedla Andrea Zoulová z pražského policejního ředitelství.

„Krátce po události, ve 3 hodiny 38 minut a 25 sekund, tento muž spolu se dvěma společníky procházel Celenou ulicí ve směru přes Prašnou bránu a dále na náměstí Republiky, kde s největší pravděpodobností všichni tři nastoupili do nočního autobusu MHD (linka 505 nebo 511) či tramvaje (linka 51 nebo 54),“ shrnula kpt. Zoulová zjištění kriminalistů. Policejní detektivové předpokládají, že by se mohlo jednat o cizince, jenž navštívil metropoli jako turista. Je ale možné, že tento muž v Praze přebývá dlouhodoběji – a buď zde studuje, nebo pracuje.

Pomozte policii!

Vyšetřovatelé doufají, že trojici zachycenou na záznamu pozná někdo z recepčních či jiných zaměstnanců hotelů nebo jiných ubytovacích zařízení; není ovšem vyloučeno, že by svými poznatky mohli přispět třeba i návštěvníci diskoték, případně pasažéři, kteří spolu se siláckými flamendry cestovali noční linkou. Jakoukoli informaci, která by pomohla při pátrání, přivítají kriminalisté I. pražského policejního obvodu na telefonním čísle 974 851 843, volat je možné i na tísňovou linku 158.

Kriminalisté hledají trojici mužů

* Muži podezřelému z vandalského útoku je odhadem mezi 20 a 30 lety. Je štíhlý, měří 180 – 185 cm, má tmavé středně dlouhé vlasy s kotletami. Na sobě měl světlé džínsy, světlou košili s vyhrnutými rukávy po lokty, pod niž si oblékl tmavé tričko, a světlé tenisky.
* Jeho dvěma společníkům může být 25 – 30 let. Oba jsou sportovní postavy a mají krátké tmavší vlasy. Jeden si oblékl světlé dvouřadé sako s výraznými černými knoflíky a pod ně světlé tričko s výrazným bílým vzorem oválného tvaru; dále měl tmavé džínsy a tmavé tenisky. Druhý parťák měl na sobě delší tmavé sako oblečené přes světlé tričko, na noční toulky metropolí si ještě vzal tmavé džínsy a černo-bílé sportovní boty.

Pátrací fotografie jsou na http://www.policie.cz/…vezdare.aspx