Mladík řádící v ulicích Hloubětína a Horních Počernic používal osvědčenou taktiku: k oběti přistoupil zezadu a strhl jí z ramene kabelku. Celková škoda dosahuje 50 tisíc korun, řádění pachatele se neobešlo ani bez újmy na zdraví. Ve čtvrtek to uvedla Jana Rösslerová z ředitelství pražské policie. „Přepadená žena musela vyhledat lékařské ošetření,“ konstatovala.

Kriminalisté ovšem ohladili pachatele dva. Mladistvý delikvent si totiž dvakrát přizval komplice. Nezletilce mladšího 15 let. Ten se ale přímo do sloupení nezapojil; jeho úlohou bylo stát poblíž a hlídat. Jeho vinu to sice neumenšuje, ale před soudem vzhledem ke svému věku neskončí.

Staršího z pachatelů policisté zadrželi v noci na středu. Když byl před 23. hodinou dopaden na Palmovce, hned bylo zřejmé, že kriminalisté kápli na toho pravého. Dotyčný totiž měl u sebe dva mobily, které původně patřily přepadeným ženám.

Mladík sice pobyl v policejní cele, avšak do vazby nepůjde. Poté, co s ním policisté všechno sepsali, si ho odvedl otec. Vyhnout pobytu ve vězení se ale nemusí. Jako mladistvého ho soud může v případě uznání viny poslat za mříže na polovinu doby ukládané jako trest dospělým pachatelům – v daném případě je tedy možné maximum až pět let. Prozatím čelí obvinění z loupeže, krádeže a neoprávněného opatření platebního prostředku.

Zločiny mladistvých nejsou ojedinělé

Pro kriminalisty z druhého oddělení třetího pražského obvodu, kteří mladičké zločince vypátrali, nejde o žádný překvapující šok. Velmi mladí pachatelé loupeží nejsou pro ně ničím ojedinělým. Potvrzují to loňské statistiky: v jejich rajonu byli jako pachatelé loupeží odhaleni tři nezletilci a 11 mladistvých. Ve skutečnosti jich ovšem mohlo být ještě víc. Z ohlášených 194 loupeží se podařilo objasnit 85 případů. Pachatelů je ale odhaleno víc; dodatečně vyšetřovatelé objasnili ještě 15 případů z předchozích let.