Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Měl jsem umřít já, řekl u soudu vrah z Mukařova

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ – Proč? Proč loni 10. srpna museli zemřít tři lidé, které pachatel v jejich domě v Mukařově na Praze-východ při útoku nožem doslova zmasakroval? Tak zněla otázka, na niž v pondělí chtěly slyšet odpověď zástupy reportérů deroucí se do jednací síně číslo 6 Krajského soudu v Praze.

6.2.2012
SDÍLEJ:

Krajský soud v Praze začal v pondělí 6. února 2011 řešit případ trojnásobné vraždy, která se loni v srpnu stala v Mukařově u Prahy. Na snímku uprostřed obžalovaný Michael Galez.Foto: ČTK/Vít Šimánek

Dvaadvacetiletý Michal Galez, který se z trojnásobného mordu zpovídá, své pohnutky nevysvětlil. „Nepamatuji si na to,“ opakoval v jednací síni plačtivě a sotva slyšitelně. „Cítím se být vinen, jen nechápu, proč jsem se takto zachoval,“ nadiktoval při výslechu do protokolu soudkyni Naděždě Bittnerové. Sdílnější v minulosti nebyl ani k policejním vyšetřovatelům. „O motivu můžeme jen spekulovat,“ konstatoval státní zástupce Tomáš Milec, který do obžaloby v kauze trojnásobného mordu napsal doslova: „z přesně nezjištěných osobních důvodů“.

Tři životy zmařil kvůli žárlivosti?

Lze předpokládat, že za vražedným běsněním, které mírou brutality vstoupilo do dějin kriminalistiky, skutečně stojí nenaplněná láska, jak se po Mukařově špitalo už krátce po činu. Galez totiž sám připustil, že vyvražďoval členy rodiny, která mu nebyla zcela neznámá. S jedním jejím členem navázala poměr jeho bývalá přítelkyně, prakticky jeho první skutečná láska. Ta ho nedlouho před činem opustila a přestěhovala se do rodiny nového partnera. Do domu smrti v Mukařově. A právě jméno této ženy se krvavým příběhem vine jako červená nit.

Sám obžalovaný, jenž navzdory nedokončené střední škole dobře vydělával v počítačovém byznysu, ale tenhle motiv nechce připustit. „Žárlil jsem, ale nedovedu si představit, že bych kvůli tomu něco takového udělal. Je to proti všemu, čemu jsem kdy věřil,“ tvrdí Galez. Z jehož dalších slov vyplynulo, že on sám měl představu, že se s bývalou přítelkyní prakticky nerozešli, a i když byl dávno konec, věřil v pokračovaní vztahu. I když dobře věděl, že jeho expartnerka, která si našla práci v obchodě v Říčanech, od něho skutečně odešla a žije s kolegou, kterého poznala v zaměstnání. Pronásledoval ji telefonáty i SMS zprávami zasílanými na mobil, dokonce ji opakovaně přijel přesvědčovat k návratu na její pracoviště v říčanském obchodě.

Ani v minulosti prý nebylo výjimkou, že mladá žena, která na rozdíl od něj milovala společnost a často si vyrážela za zábavou bez doprovodu, přespala u nějakého kamaráda – nebo si dokonce někoho přivedla do bytu ve Strančicích, který před rozchodem s Galezem sdílela. Tak to alespoň tvrdí obžalovaný. Jiné svědectví naopak hovoří o tom, že jí psychicky ubližoval a třebaže ji nebil, lze hovořit o náznacích trýznění. Například v podobě nadávek, urážek, shazování před kamarádkami i rodinou – a dokonce se vyskytl i případ zavírání na balkon na celé odpoledne.

Zapomenuto je nejen běsnění s nožem

Společenskou povahu své bývalé partnerky obžalovaný podle svých slov přijímal spíše lítostivě. „Dovedu si představit, že bych ztropil scénu, ale neumím si představit, že bych tomu člověku, který s přítelkyní přišel, něco udělal,“ řekl v jednací síni. Jedním dechem ale připustil, že byť svůj čin nedokáže pochopit a z vražedného běsnění si nevybavuje vůbec nic, pod tíhou důkazů nepochybuje o tom, že skutečně je vinen.

Důsledně však trvá na tom, že si dokáže vzpomenout na jediné detaily z doby po činu: jak se nechal ostříhat, kupoval nové oblečení a vyhazoval to staré. Jinak je pro něj vše, co dělal v srpnu, obestřeno otazníky. Pamatuje si na červenec, kdy měl spoustu práce i hádek s přítelkyní, ale přesto „fungoval normálně“ – a pak až na to, co se odehrávalo po jeho zatčení. S tím však jaksi neladí výpověď nového přítele jeho bývalé družky (a také blízkého příbuzného zavražděných), se kterým byl Galez po vraždách v telefonickém kontaktu. Nabízel rodině stižené tragédií pomoc! „Byl absolutně klidný a zřejmě vyrovnaný; mluvil klidně a bylo mu rozumět každé slovo,“ uvedl svědek, jemuž v té době vůbec nepřišlo na mysl, že hovoří s člověkem, který se nyní bude přiznávat k vraždám jeho nejbližších.

Rozsudek obžalovaný slyšet nechce

Muž, kterému za trojnásobnou vraždu spáchanou zvlášť surovým způsobem hrozí i výjimečný trest, se už u soudu neukáže. Po své výpovědi požádal předsedkyni senátu Bittnerovou, aby se další jednání konalo v jeho nepřítomnosti. Osobně si nechce vyslechnout ani verdikt.

Protože mu soud vyhověl, vzápětí ho eskorta doprovodila zpět do vazební věznice. Na rozsudek si tam zřejmě počká déle než bylo původně plánováno. Jednání soudu je sice rozvrženo do pátku, minimálně kvůli pobytu jednoho ze znalců v zahraničí lze však očekávat odročení.

Svým obětem vrah zasadil 55 ran nožem

Nenávist, která vedla ruku vraha, jehož pohnutky se dosud nepodařilo plně rozklíčovat, musela být strašlivá. Zdá se, že pachatel vnikl do domu v Mukařově s cílem mstít se. Se snahou rozsévat zlo a ublížit rodině, jehož členové se stali jeho oběťmi. Podle obžaloby do domku, kde sáhl na život tří lidí, vnikl po překonání oplocení osudného 10. srpna někdy mezi 17. a 19. hodinou. A to již s úmyslem prolít krev. Přinesl si totiž s sebou třiceticentimetrový kuchyňský nůž – a nadto použil ještě další dva nože o délce 31 a 22 cm, které našel na místě činu.

Oběti, na které podle žalobce Tomáše Milce zaútočil s mimořádnou brutalitou vymykající se jednání „obyčejných“ vrahů, neměly šanci přežít. Čtyřiadvacetileté ženě – sestře nového partnera své bývalé přítelkyně – zasadil osm bodných ran do hrudníku, břicha a rukou, její o 13 roků starší přítel utržil dokonce 21 bodných a bodnořezných ran – převážně do obličeje, zad a hrudníku.

Těla obětí svého běsnění odtáhl vrah do sklepa, kde se je snažil ukrýt pod kobercem. Následně se pustil do odstraňování stop krve. Právě při tom ho zřejmě vyrušil 47letý otec zavražděné ženy, který se v sedm večer s manželkou vrátil z nákupu. Vrah se vrhl i na něj a zasadil mu 26 ran do zad, hrudníku a končetin. Napadeného, který se snažil uniknout, pronásledoval až na nedalekou křižovatku. Tam pak umírajícího muže nalezli projíždějící hasiči.

Snaha o pomoc už byla bohužel marná. Žena a její otec zemřeli v důsledku vykrvácení, mladšímu z mužů zasáhla čepel srdce.

Zda to bylo přesně takhle, muž obžalovaný z vraždy podle vlastních slov netuší. „Nevybavuji si to,“ opakoval u soudu slova, která od něho předtím slyšeli kriminalisté z vyšetřovacího týmu i znalci provádějící psychiatrické a psychologické vyšetření. „Nedokážu si své jednání vysvětlit – a ani představit to násilí,“ řekl třesoucím se hlasem muž, který vypadal jako troska. Do podoby bezcitného bestiálního zabijáka měl v jednací síni středočeského krajského soudu rozhodně daleko.

Nepopírá ale, že je srozuměn s tím, že čin, který je mu kladen na vinu, spáchal. „Jak mi to policisté líčili, všechno do sebe zapadalo. Jednoznačně jsem vinen; nechci se schovávat za nějakou amnézii. To, že si to období nepamatuji, není účelové – prostě to tak mám; samotnému při přijde neskutečné, že si to nemůžu pamatovat. Jsem si vědom, co se stalo, je mi to líto – a zasloužím si ten nejpřísnější trest,“ prohlásil v jednací síni.
„Měl jsem umřít já místo nich; mrzí mě, že se to nestalo.“

„Nedokážu si to vysvětlit, že bych byl schopen takhle fungovat.“

„Chápu, že to, že si na nic nemohu vzpomenout, je určitě bráno za účelové, ale opravdu si to nepamatuji. Jsem si vědom, co se stalo, je mi to líto a zasloužím si ten nejpřísnější trest.“

„S přítelkyní jsme se docela hodně hádali, ale nebyli to zase nijak extrémní. Než ode mě odešla, dala ultimátum, abych se sebral, že reaguji nepřiměřeně; požadovala, ať se srovnám. Já ji miloval – a miluji pořád.“

Michal Galez obžalovaný z trojnásobné vraždy
Vrah prý nabízel pomoc a peníze rodině obětí

Postava Michala Galeze – tehdy ho ovšem znali jen jako Michala ze Strančic, příjmení nebylo důležité – nebyla pro rodinu z Mukařova, kterou v srpnu postihlo vražedné běsnění, neznámou figurou. Její členové o něm věděli jako o bývalém příteli slečny, kterou si domů přivedl jejich benjamínek. A právě on ho z vyprávěné své nové partnerky (kterou poznal jako kolegyni na pracovišti, poté, co s Baletem ukončila poměr, se sblížili a vztah vydržel dosud) znal asi nejlépe. V pondělí to potvrdil výpovědí v jednací síni.

„Před činem jsem ho viděl asi třikrát – byl za ní u nás v práci, přemlouvat ji k návratu,“ řekl nový partner Galezovy expřítelkyně v roli svědka. Tehdy prý nynějšího obžalovaného pouze viděl, ale nemluvil s ním, Jen od partnerky věděl, že ji přemlouvá k návratu, často volá, zaplavuje ji SMS zprávami – a jednou se prý snažil v jejích očích očernit i nového partnera, na něhož prý našel něco ošklivého na internetu. Ale nakonec to prý nebylo tak zlé. „Ona říkala, že volá, ať se vrátí, ale že když se nevrátí, že jí nové bydlení a nový vtah přeje,“ vypověděl u soudu syn a bratr obětí.

Sám prý s Galezem hovořil až po činu, kdy se mu nynější obžalovaný ozval – a během jednoho dne s ním dvakrát hovořil zhruba čtvrt hodiny. „Mluvili jsme o tom, že to mohl být čin ze zhrzené lásky kvůli nějakému Slovákovi, co o něm tehdy mluvili v médiích. On mi popřál upřímnou soustrast a řekl, že se toho Slováka pokusí najít přes počítač a pomocí vybavení, co má doma,“ shrnul nejbližší příbuzný obětí část svých rozhovorů s mužem, který nyní sám jako vrah žádá o co nejpřísnější potrestání.

A další svědkova slova? Jsou šokující! „On nabízel mně i mámě, že kdybychom potřebovali pomoct – finančně i jinak – že je to možné. O konkrétní částce prý ale žádná zmínka nepadla…

Na tato svědkova slova Galez nijak nereagoval. Protože požádal o jednání soudu bez své účasti, dění v jednací síni nesleduje a informace o vývoji hlavního líčení má pouze zprostředkovaně přes svého obhájce. A ten si uložil bobříka mlčení; pro média se nevyjadřuje. „Respektuji přání klienta, který mě požádal, abych mediálně neposkytoval žádné informace,“ odmítl advokát Milan Bureš jakékoli bližší komentáře.

Čtěte také: Tři ubodaní v Mukařově, policisté našli u domu nůž

Autor: Milan Holakovský

6.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volby v Praze.
12

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Prezident Zeman se svou paní odvolili v základní škole v pražských Stodůlkách.
AKTUALIZOVÁNO

Letošní volby do Sněmovny nejsou podle Zemana zásadní ani zlomové

V televizi zabodoval Bartoš, Babiš působil unaveně, hodnotí experti

Specialisté na politickou komunikaci ocenili po čtvrtečních předvolebních debatách v České televizi (ČT) a na Nově především výkon šéfa Pirátů Ivana Bartoše, Babiš působil unaveně.

Střípky z debaty: Šlechtová u pozadí koně, Bartoš v koloně či letmý polibek

/VIDEO/ Co by udělal předseda SPD Tomio Okamura, když by si ministryně Karla Šlechtová zvrkla kotník? Proč se Michaela Marksová nerada fotí při výstupu z auta? Superdebata Deníku nebyla jen o politice.

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Předseda Zelených Matěj Stropnický dnes oznámil, že je homosexuál. Vyjádřil se tak ke spekulacím bulvárních médií. O svém soukromí mluvit neplánoval, voliči by ale podle něj tuto informaci vědět měli.

Praha nemá dopravní strategii, tvrdí starosta Prahy 6

/ROZHOVOR/ „Do vztahů mezi Prahou a místními radnice se příliš promítá stranická politika a zvlášť výrazné to bylo v předvolební době,“ tvrdí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP09). Podle něj by mělo být politizování všeho včetně třeba vedení linek autobusů nahrazené snahou o konstruktivní spolupráci. Zvlášť pak v řešení dopravy, která je nejpalčivějším problémem Šestky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení