Filip Crhák, Matěj Hájek a David Hons vyměnili prezidentskou standartu za obří červené trenýrky 19. září 2015. Protestovali tak proti politice prezidenta Miloše Zemana.

Muži přiznali, že standardu vyměnili za trenýrky 

Později skupina oznámila, že vlajku rozstříhala a rozdala lidem. Žalobci umělce viní z výtržnictví, poškozování cizí věci a krádeže, hrozí jim až tři roky vězení. Podle spisu mimo jiné poškodili střechu hradu.

Muži přiznali, že standartu za trenýrky vyměnili, a že při tom přestřihli lanko na stožáru standarty. Hájili se tím, že mají právo na svobodný projev. Činem prý skupina chtěla lidem říct, že by se neměli bát vyjadřovat své názory.

Kvůli lanku chtěla případ předat do přestupkového řízení

Soudkyně obvodního soudu Šárka Šantorová umělce loni v srpnu částečně osvobodila s tím, že se nepodařila prokázat souvislost mezi poškozením střechy a činem skupiny.

Kvůli přestřiženému lanku chtěla případ předat do přestupkového řízení. V rozsudku Šantorová uvedla, že kdyby umělce uznala vinnými, mohlo by dojít k vytvoření „nebezpečného precedentu hraničícímu s totalitními režimy omezujícími svobodu slova a politický názor".

Znalec se nechtěl vyjádřit k odhadu ceny 

S verdiktem nesouhlasila státní zástupkyně Zuzana Beňová, které dal v září za pravdu odvolací soud. Uvedl, že právo na svobodu slova nelze řadit nad právo na majetek. Mimo jiné soudu nařídil, aby nechal zpracovat znalecký posudek, který by měl hodnotu standarty určit.

Umělci už dříve uvedli, že jsou připraveni škodu zaplatit, nesouhlasili však s výší uvedenou ve spise. Žalobci tvrdí, že chozením po střeše a přestřihnutím lanka na stožáru způsobili umělci škodu 55 tisíc korun, za standartu stát požaduje 33 tisíc korun. Jako náhradu nemajetkové újmy žádal dalších 310 tisíc korun. Znalec Novák se k odhadu ceny vyjádřit nechtěl. „Nebudu to nijak komentovat," řekl. 

Čtěte také: Ztohoven opět na Hradě? Režisér Strach přinesl aktuální snímek