Vedle svítilny se našly také páčidlo, kukla určená k zakrytí obličeje a mačeta. Ti buď přijeli něco vykrást - nebo už to udělali, měli policisté jasno. Obhlídka všech rodinných domů v okolí ale neukázala, že by byl některý z nich narušený. Žádné stopy po vloupání; nikde ani vylomené dveře, ani rozbité okno nebo poškozený zámek. Ani náznak po nezákonném vniknutí!

Při obcházení nemovitostí ale policisté u jedné z nich zbystřili. Zaujal je silný zápach, typický pro marihuanu. Pěstírna, předpokládali přivolaní kriminalisté specializující se na drogovou problematiku. Dům proto začali zpovzdálí střežit - a současně si vyřizovali soudní příkaz k domovní prohlídce.

Pěstírna s 209 rostlinami konopí

Čekání ale zkrátil příchod dalších dvou Vietnamců - muže a ženy, naznačil v pondělí Jan Daněk z ředitelství pražské policie. „Kriminalisté je zadrželi ve chvíli, kdy odemykali dveře a chtěli do domu vstoupit. Následnou prohlídkou rodinného domu, který měla dvojice pronajatý, zjistili, že je zde opravdu zřízená pěstírna s 209 rostlinami konopí," shrnul Daněk zprvu nečekané, ale v dané chvíli již předpokládané odhalení.

Třicetiletý muž skončil ve vazbě, v případě o tři roky starší ženy soud shodnému návrhu nevyhověl. Oba ale čelí stíhání pro trestný čin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými látkami, kdy v případě uznání viny může být ve hře až pět let vězení.

Také Asiaté, jejichž výskyt v lokalitě původně dal podnět k obhlídce okolí, mají policistům co vysvětlovat. Na místě totiž původ nalezených věcí ani jejich účel objasnit nedokázali. Naopak dali docela zřetelně na srozuměnou, že jejich svědomí není čisté. Jeden z nich se totiž pokusil před policisty utéct a chtěl se schovat ve křoví. Marně.