Že by muž, kterého vedla do jednací síně ve třetím patře, měl nějakou souvislost s aktuálními informacemi o „hromadných nepokojích vězněných osob“, jak vězeňská služba citlivě označuje koordinované přípravy na vzpouru hned v několika kriminálech? To mluvčí soudu Martina Lhotáková na otázku Deníku rezolutně odmítla. Podle ní senát předsedy Tomáše Stuchlíka rozhodoval v běžném a předem naplánovaném jednání. „Šlo o standardní řízení o vydání k trestnímu stíhání na Slovensko,“ vysvětlila mluvčí.

Podle zjištění Deníku jde o kauzu 41letého Františka Uharka, kterého před šesti týdny policisté zadrželi v Praze 5. Muž, kterého slovenská policie viní z podílu na úkladné vraždě 34letého topolčanského podnikatele Jozefa M. (jehož mercedes loni 20. července vrazi doslova prostříleli třemi desítkami kulek ze samopalu), byl od prosince na útěku. Vypátrat v Praze a zadržet na ulici nedaleko místa posledního útočiště se ho podařilo i přes to, že střídal bydliště v pronajatých bytech.

Slovenská policie stíhá pět osob

V souvislosti s topolčanskou vraždou stíhá slovenská policie celkem pět osob. Vedle Uharka, kterého v Praze podařilo zadržet 9. září a poté byl umístěn do předběžné vydávací vazby, ze země uprchl ještě Viliam Mišenko. Společně s Uharkem měli být hlavními strůjci mordu; podle slovenských kriminalistů za provedení vraždy zaplatili 50 tisíc eur. Další dva muži obstarali stříbrnou Škodu Octavii, z níž se střílelo, a poslední vykonal ortel, na jehož počátku údajně stály neshody v podnikání. Zavražděného podnikatele s kontroverzní pověstí slovenská média někdy označují za hlavu podsvětí v Topolčanech.

Muž, který zůstává na útěku (a které byl strýcem zavražděného), je někdy spojován i další obří kriminální kauzou na Slovensku – z podílu na krádeži více než 173,5 milionu tehdejších korun z banky v Nitře. Skupina pachatelů 6. února 1996 nepozorovaně vynosila peníze hlavním vchodem poté, co klíče od trezoru získal jeden z pachatelů, pracující v bance jako ochranka. I v jeho případě specialisté na cílené pátrání prověřují, zda se neobjevil v Česku.