Incident se stal loni 21. dubna na zahrádce restaurace Polpo, která se nachází u obchodního centra Quadrio. Spor mezi sedmičlennou skupinou turistů a obsluhou vznikl kvůli tomu, že si cizinci do podniku přinesli vlastní alkohol. Z rvačky vyšel nejhůře jeden z číšníků, který přispěchal na pomoc manažerovi restaurace. Po útoku zůstal ležet v bezvědomí s komplikovanými a tříštivými zlomeninami lebky a s krvácením do mozku. Obžaloba označuje za dva hlavní agresory právě bratry Nahviovy.

Napadení číšníka v centru Prahy. | Video: Policie ČR

„Chtěli jsme v Praze popíjet a užít si to, což jsme přesně dělali až do toho incidentu,“ uvedl v pondělí u pražského městského soudu anglicky Armin, který se před vzetím do vazby živil jako osobní trenér a kterému bude tento týden 29 let. Tvrdí, že manažer restaurace bezdůvodně a nečekaně napadl jeho kamaráda, a to ve chvíli, kdy už se skupinka po slovním konfliktu zvedala k odchodu. Na bitku si podle svých slov příliš nepamatuje.

Kopy do zad i do obličeje

Se stejnou verzí ohledně počátku rvačky přišel i dvaatřicetiletý Aräsh, který před příletem do Česka podnikal v internetovém marketingu. Také on vypovídal v angličtině, tlumočníka do nizozemštiny bratři odmítli. „Vzpomínám si, že jsem někoho kopl dvakrát nebo třikrát do zad, ale byly to kopy nízké intenzity, zezadu do žeber,“ řekl. Přiznal také jeden kop do obličeje.

Cizinci z místa činu utekli a večer téhož dne odjeli do Berlína. Tvrdí, že to měli od počátku v plánu. Do Prahy se následně vrátili, protože odtud měli koupené letenky domů. Na pražském letišti je zadržela policie. Bratři u soudu uvedli, že netušili, že číšníkovi způsobili tak vážná zranění a že je policisté hledají. Z videa útoku, které zhlédli ve vazbě, byli podle vlastních slov v šoku. Vůbec se podle nich neshodovalo s jejich vzpomínkami. „Vypadalo to, že se chovám jako nějaký robot,“ řekl Aräsh. Sourozenci také připustili, že v Praze pili alkohol mnohem více, než jsou normálně zvyklí.

Obžalovaní se omluvili

Fyzický i psychický stav zraněného číšníka není ani rok po incidentu dobrý, muž se musel podrobit několika operacím. „Jsem v pracovní neschopnosti, mám zákaz fyzické námahy,“ popsal v soudní síni. Stále vidí na jedno oko mlhavě, dochází k psychologovi. Oba obžalovaní se mu ústně omluvili, dříve mu zaslali rovněž omluvné dopisy. Nabídli mu také, že mu podle svých možností uhradí způsobenou újmu. Nizozemci íránského původu své stanovisko zopakovali i před soudem a poděkovali za možnost omluvit se osobně, byť poškozený žádal, aby mohl vypovídat bez přítomnosti útočníků, čemuž soudce nevyhověl.

Číšník pak vypověděl, že skupina turistů obsluze restaurace vulgárně nadávala a plivala po ní. „Celou dobu čekali na záminku, my jsme se furt chovali slušně,“ tvrdí. Podle čtené výpovědi dalšího svědka pak manažer podniku skutečně do jednoho z problémových návštěvníků strčil, ale stalo se tak poté, co jiný člen skupinky kopl do stolu tak, že se rozbilo nádobí a jedna z židlí odletěla směrem k dalším hostům. Zmocněnec zbitého zaměstance restaurace žádá exemplární trest. Obhájci obžalovaných poukázali na to, že číšník si mohl zranění hlavy přivodit i pádem na dlažbu. Chtějí proto povolat vlastního znalce. Experty z oboru lékařství vyslechne soud 30. dubna.

Policie dvojici původně vinila z těžkého ublížení na zdraví, ale později právní kvalifikaci případu zpřísnila. Muži jsou obžalováni také z výtržnictví. Armin se navíc zodpovídá z pokusu o ublížení na zdraví. V noci před zbitím číšníka podle obžaloby udeřil do obličeje muže, s nímž se předtím pohádal před klubem v Dlouhé ulici. Nahvi to popírá. Třem dalším členům skupinky turistů soud už dříve uložil podmíněné tresty a pětileté vyhoštění z Česka. Bratři zůstávají ve vazbě.