O kauze přípravy vraždy, čehož se měl podle obžaloby dopustit údajný vor v zakoně (hlava ruskojazyčné mafie) Andranik Soghojan a čtveřice jeho spolupracovníků, se totiž v jednací síni příliš nehovořilo. Ale ještě se hodně mluvit bude. Soudce Vrba odročil jednání na začátek prosince.

Loňský verdikt: zproštěni obžaloby

Okolnostmi případu plánování smrti podnikatele z Arménie už se trestní senát městského soudu podrobně zabýval. Skupinu před rokem zprostil obžaloby, takže vazebně stíhaní muži mohli opustit cely; odvolací senát Vrchního soud v Praze ale původní verdikt částečně zrušil a nařídil nové projednání věci.

Přišel pouze jeden z pěti

Hlavní obžalovaný Soghojan se k jednání soudu nedostavil; omluvil se ze zdravotních důvodů (prý se léčí ve své domovině, Arménii). Nepřítomni byli i tři další obžalovaní (z nichž jeden proto, že ho Česká republika vydala ke stíhání do Arménie); přišel pouze Arsen Arakeljan, jenž podle policejních specialistů na organizovaný zločin měl působit jako Soghojanovův pobočník. On stejně jako ostatní obžalovaní odmítá jakoukoli vinu.

Bez osobní účasti obžalovaných se sice líčení konat může – nepodařilo se ale zajistit přítomnost osob, jejichž svědectví jsou nezbytná pro nové projednání případu. Měl být především slyšen podnikatel, kterému údajní vrazi měli usilovat o život – najít se ho ale soudu nepodařilo ani za přispění policie. Dosud se neobjevily informace ani o dalším důležitém svědkovi Tagiru Tarsžojevovi (na jehož výrocích je postavena obžaloba), vyžádané od ruských orgánů.

V projednávání kauzy by soud měl pokračovat 6. prosince.

Dva vražedné útoky na nesprávné muže

Soudní jednání s Andranikem Soghojanem a jeho domnělými komplici se točí kolem údajné přípravy arménského podnikatele, kterého prý zločinecké podsvětí chtělo od roku 2007 exemplárně potrestat za jeho neposlušnost a nerespektování nepsaných pravidel týkajících se odvádění peněz. Cizinec najatý na vykonání ortelu si ale dvakrát spletl osobu, kterou měl usmrtit. Omylem tak byl zastřelen řidič společnosti Sazka a pobodán cizinec z Arménie. K takovým závěrům alespoň dospěli kriminalisté, které loňský zprošťující verdikt spojený s propuštěním podezřelých z vazby šokoval. Obžalovaní naopak trvali na tom, že žádný mord nechystali, tudíž ani vraždu neobjednávali. A Soghojan odmítl i to, že by byl kriminální autoritou nazývanou jako vor v zakoně (lze přeložit zhruba jako „zloděj podle práva“ či „legální zloděj“).

Kriminalisté ale trvají na svém: Soghojan skutečně vydal rozkaz k zavraždění podnikatele – a přes několik prostředníků, kteří stanuli před soudem v roli spoluobžalovaných, byl k vykonání ortelu získán Ukrajinec Timur Treťjakov. Zaútočil dvakrát – a v obou případech na nesprávné muže. Nejprve je spletl 13. listopadu 2007 na Václavském náměstí, kde vážně pobodal nožem Arména, jenž přežil jen díky okamžité pomoci zdravotníků, a o dva týdny později vraždil na Vinohradech. Tam se jeho obětí stal řidič společnosti Sazka, který čirou náhodou odpovídal údajům, které objednavatelé sdělili nájemnému vrahovi o oběti: že bydlí na Vinohradech a jezdí luxusním automobilem Bentley, jakých je v České republice v provozu jen několik. Za tyto vražedné útoky byl Treťjakov odsouzen ke 22 rokům vězení.

Ani poté, co zemřel 25letý muž, který s cizojazyčným zločineckým podsvětím neměl nic společného, prý ale rozkaz k vraždě nebyl odvolán. Naopak. Elita policejních detektivů tvrdí, že Soghojanův pobočník Arsen Arakeljan sestavil dva týmy, které dále pracovaly na přípravě vraždy odbojného podnikatele. Obžalovaní takové nařčení opakovaně odmítli – a soudy se v tomto bodě postavily na jejich stranu. Zproštění obžaloby v této části kauzy pravomocně potvrdil i vrchní soud.