Vina Vasila Nehryji a Ivana Starynského nebyla podle předsedy senátu Stanislava Černeckého dostatečně prokázána. Verdikt není pravomocný; státní zástupkyně Marcela Hrubá si ponechala lhůtu na rozmyšlenou, zda podá odvolání k Vrchnímu soudu v Praze.

Dějištěm krádeže mamutích rozměrů se stal rodinný dům, z něhož pachatelé odnesli naplněný trezor. Byl v něm především briliantový náhrdelník v ceně odhadované na 6,5 milionu korun, ale také například 111 starožitných mincí; zmizely rovněž zbraně.

Třebaže se soudce Černecký netajil přesvědčením, že obžalovaní cizinci se na krádeži skutečně podíleli (podle všeho se ale skutku dopustilo více osob nežli jen obžalovaná dvojice), jeho senát nenašel dostatek důkazů, které by na pachatele buď jasně ukazovaly, nebo by tvořily ucelený řetězec.

Přesvědčivě vyznívaly zejména odposlechy telefonních hovorů, které naznačily, že obžalovaní měli o přípravách zlodějské akce informace – k prokázání viny ale nestačily ani v kombinaci s pachovými stopami zajištěnými na místě činu či v jeho okolí.

Po zproštění obžaloby dostali pouta

Přestože obžalovaní nebyli uznáni vinnými, i z jednací síně po vynesení verdiktu je eskorta odváděla s pouty na rukou. Oba si totiž odpykávají tresty za jiné trestné činy. Vasil Nehryja si má odsedět 6,5 roku za podíl na loupeži, z níž ho uznal vinným jak pražský městský soud, tak nedávno odvolací senát Vrchního soudu v Praze. Šlo o čin spáchaný ve Zbraslavi, kde ozbrojení pachatelé vtrhli do bytu, spoutanou hospodyni zamkli na záchodě a pak si odnesli briliantový šperk, peníze a počítače. Další loupeží bylo přepadení zlatnictví v Mnichovicích na Praze-východ, odkud si pachatelé poté, co spoutali prodavačku, odnesli šperky za půl druhého milionu korun. Ivanu Starynskému vyměřil krajský soud 1,5 roku za podíl na krádeži ve Větrušicích na Praze-východ, odkud skupina pachatelů odnesla z restaurace zboží a věci za bezmála sto tisíc korun. Další spolupachatelé zůstali neodhaleni.

(zw)