"Je naprosto nepochybné, že obžalovaný zastřelil poškozeného svou legálně drženou střelnou zbraní," konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička podle serveru Blesk.cz s odvoláním na agenturu ČTK. 

Soudce Lněnička tvrdí, že pachatel se snažil událost ihned zamaskovat tak, aby to vypadlo, že se opravdu jen bránil útoku druhého muže. "Okamžitě se fotografuje, znehodnotí zbraň, nechá se prohlédnout známou lékařkou, aby si zajistil alibi k nutné obraně," vyjmenoval soudce. "Tato snaha se minula účinkem."

Těžko říct, jestli vůbec někdy někdo zjistí, co se přesně v lesoparku na Kavalírce v noci ze 21. na 22. října 2016 stalo. Už podle prvoinstančního soudu došlo k náhodnému setkání dvou opilců, z nichž jeden měl naneštěstí zbraň.

Čiperova oběť zemřela poté, co jej do hrudníku zasáhla kulka z varhaníkovy pistole Astra ráže 6,35 mm Browning. Vysokoškolsky vzdělaný hudebník však odmítá, že by požil alkoholu - prý mu bylo špatně z jídla. Policie dopadla Čiperu až po několika měsících kvůli nesnadné identifikaci mrtvého muže (někdo jej po vraždě ještě okradl), mezitím se snažil upravit předmět doličný, aby jej kriminalisté nemohli dohledat. Podle médií navíc nevyjádřil nad činem žádnou lítost.

Zbraň nahmatal náhodou

Obžalovaný se i nyní snažil u vrchního soudu z desetiletého pobytu ve vězení všemožně vykroutit. Třeba tvrdil, že svou zbraň náhodou nahmatal v kapse kabátu poté, co ho mladík v parku bezdůvodně a agresivně napadl. "Já se domnívám, že se v žádném případě nemohlo jednat o vraždu. Šlo o sebeobranu. Pod pojmem vražda si představuju zcela něco jiného," prohlásil Čipera. "Na událost si nepamatuji a kromě střípků vzpomínek si vybavuji jen děs a hrůzu," dodal.

Neuspěli ani Čiperovi obhájci, kteří poukazovali na to, že zavražděný muž byl opilý a rozrušený, protože ho jeho otčím ten večer nevpustil domů. Čipera měl prý strach, už když do parku mezi ulicemi Nad Kavalírkou a Pod Kavalírkou vstupoval, protože místo má špatnou pověst.

Soudci při potvrzení původního rozsudku zřejmě přihlédli i k nejasnostem při obhajobě u pražské městského soudu. Čipera se nevěrohodně vymlouval ohledně pistole. Nejdřív si podle svých slov dokonce ničeho nevšiml ani nevšiml, protože hledal na zemi brýle, i když po dotazu právníka řekl, že zaregistroval siluetu hromotluka. Varhaník také vypověděl, že střílel po napadení ze země. Vyšetřovatelé však dospěli k závěru, že rána šla seshora dolů.