Aktivisté i přes rozhodnutí Ústavního soudu odmítají z prázdného domu v Jeseniově ulici odejít. Na čtvrteční ráno svolali protestní happening, přátelskou snídani s názvem Kliniku nedáme!.

Lidé byli v nemocničním oblečení včetně roušek, nad vchodem se skvěl nápis KLINIKA UZDRAVUJE, později přibyl slogan, že Klinika léčí město. Četly se básně, hrála hudba, snídaně probíhala v opravdu přátelském duchu, občas si někdo postěžoval na předchozí policejní šikanu, muži zákona dohlíželi na pořádek. Průběh vysílalo fiktivní rádio Tuleň v narážce na demonstraci na podporu mezinárodního dne lachtanů, tuleňů a velryb.

Před desátou hodinou se před budovou shromáždilo několik pánů z exekutorského úřadu, hned se ocitli v obležení novinářů. „Jak to bude vypadat?“ zeptal se jeden z žurnalistů. „Sám nevím,“ odpověděl jeden z exekutorů, kteří čekali na přesný čas 10:00. Jeden z nich držel v podpaží úřední lejstra.

Exekutor utíká bez boje

„Jsem Ivo Luhan z Exekutorského úřadu Praha 1. Zahajuji výkon exekuce o vyklizení Kliniky, žádám, jestli je na místě paní povinná, aby se dostavila,“ hlásil soudní exekutor do amplionu. Po uplynutí tří minut, během nichž Tereza Virtová - tedy povinná osoba - nereagovala, se začal prodírat mezi lidmi.

„Jdu dovnitř, prosím, uvolněte cestu,“ říkal Luhan. Kolektiv Kliniky se mu však vysmíval a vstup zablokoval. „Exekutor utíká bez boje,“ řekla Virtová, zástupkyně Autonomního sociálního centra. Soudní exekutor dostal obrázek Kliniky. „To je jediná Klinika, kterou od nás dostanete.“

„Není možné se hlavním vchodem do budovy dostat, bude toto zaprotokolováno. Nebudu vstupovat do objektu násilně, mí lidé vstoupí do Kliniky postranním vchodem, je potřeba zjistit stav věci,“ prohlásil exekutor Luhan. Později podle reportéra Pražského deníku dodal, že jelikož byl napaden, požádá o spolupráci policisty.

Dramatické strkanice

Na místě probíhaly poněkud dramatické strkanice, proti squatterům zasahovali lidé z bezpečnostní agentury. Exekutor vyzval k vyklizení budovy a pozemku do 11:30, do té doby podle svých slov nebude konat. Aktivisté blokovali zadní vchod. „Od toho se distancuji. Nic nepořádám, nic neorganizuji. Ti lidé jsou tady sami za sebe,“ sdělila Virtová Pražskému deníku.

Starosta Prahy 3
„Zastávám názor, že všichni, kteří své setrvání v objektu obhajovali probíhajícím soudním procesem, by měli v tuto chvíli rozhodnutí soudu bezvýhradně akceptovat a po vyzvání vlastníka objekt bezodkladně opustit. Schopnost podřídit se naprosto elementárním principům demokracie je jedním z pilířů naší společnosti,“ uvedl starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09) na facebookové stránce. „Vlastníka čeká nelehký úkol. Bude muset zajistit ostrahu budovy a její bezpečnost, protože zahájení rekonstrukce není otázkou bezprostřední budoucnosti,“ dodal starosta Ptáček.

V půl dvanácté si exekutor Luhan vzal opět slovo a řekl: „Lidé porušují právo, minimálně spáchali přestupek. Aby nedošlo k nepokojům a vřavě, pokusím se vstoupit do nemovitosti, pak rozhodnu, co bude dál.“

Zadní vchod přitom trochu paradoxně zabarikádovali statní muži ve žlutých vestách s nápisem security. Luhan po obhlídce prodloužil lhůtu do 12:30. Do té doby se na místě nesměl nacházet nikdo třetí, tak aby najatá firma mohla prostor zabezpečit. Někteří aktivisté zůstávají v Klinice i na střeše budovy.

„Výkon exekuce může trvat i několik dní,“ připustil Luhan. Na námitku z davu, že ničí vybavení, opáčil: „Ty věci jsou bezcenné. Jestli tomuhle někdo říká Klinika, tak nevím.“ Pak soudní exekutor znovu opakoval výzvu k vyklizení a upozornil, že jinak zasáhne policie. 

 

Půl hodiny po poledni nastala třetí exekutorova výzva, mezitím přijelo do Jeseniovy ulice v Praze 3 auto s dřevěnými deskami. Pracovníci stavební firmy začali zajišťovat objekt tak, aby nemohlo dojít k násilnému vniknutí. Luhan vyzval aktivisty i novináře, aby prostor opustili. „Půjdeme asi před budovu a budeme podporovat kamarády, kteří se snaží nenásilným způsobem exekuci zabránit. Držte se, kamarádi a kamarádky!“ vzkázali na rozloučenou poslušní obyvatelé Kliniky ostatním.

Majitelem budovy je Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) „Scénář je na exekutorovi, do toho SŽDC nezasahuje. Uvidíme, jaká bude časová osa. Jakmile vyprší lhůta, kterou jim exekutor dá, zahájí exekuci jako takovou a s tím i vyklízení objektu, zejména z důvodu bezpečnosti všech osob, které se tam neoprávněně nacházejí,“ řekl ve čtvrtek ráno k událostem na Žižkově ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

Lidi bez domova chtějí vyhnat na ulici

Nové vedení Prahy se snažilo se státní institucí ještě na poslední chvíli dohodnout o odkupu budovy, na provoz někdejšího zdravotnického zařízení by pak magistrát vypsal výběrové řízení. SŽDC plánuje na místě vybudovat kanceláře. Avšak podle kolektivu Kliniky mají její zaměstnanci výhodný komerční nájem jinde, squatteři se bojí, že by dům byl dál nevyužívaný. SŽDC tvrdí, že je objekt ve špatném stavu a obyvatelům hrozí nebezpečí.

„To je typická byrokratická klička, lidi, kteří nemají kde bydlet, chtějí vyhnat na ulici, kde by se jim podle mě mohlo spíš něco stát," řekl Jakub Ort z Kliniky ještě před zahájením exekuce. Radnice Prahy 3, kde objekt sídlí, nemá na sledovaný případ jednotný názor. Aktivisty podpořili koaliční radní ze Strany zelených. Bývalý starosta a vítěz voleb Alexander Bellu dříve proti lidem z Kliniky tvrdě vystupoval. Na čtvrteční dění se přišel stejně jako jeho nástupce Ptáček podívat.