O kroku soudního znalce informovala Česká televize, oznámil jí to Dolečkův advokát Štěpán Roman. Jeho klient byl odsouzen k osmnácti měsícům podmíněně loni v srpnu. U Obvodního soud pro Prahu 2 však prohlásil, že jeho posudek v Janouškově kauze je nevyvratitelný. „Takhle vypadá česká justice. Lež dostala zelenou,“ stěžoval si důchodce. Kromě podmíněného trestu navíc musí Doleček zaplatit státu 7800 korun, které dostal od Janouškovy obhajoby za vypracování posudku.

Během roku přitom neuspěl s odvoláním k Městskému soudu v Praze ani s dovoláním k Nejvyššímu soudu. „Klientovi nebyla na žádném stupni řízení poskytnuta soudní ochrana, a proto byl uznán vinným,“ řekl Dolečkův advokát Štěpán Roman. „Pokud by se totiž soud zabýval věcnou správností posudků, se kterými byl konfrontován, tak ho musel osvobodit,“ doplnil Roman. Podle advokáta se Doleček na soudech domáhal věcného přezkoumání všech posudků, ale nebylo mu vyhověno. Ty posudky, které Dolečkovi v závěrech oponovaly, vynechávaly podle Štěpána Romana důležité stopy a byly v rozporu se zákonem, jak uvedl web ČT24.

Janoušek srazil ženu zrcátkem, tvrdí znalec

Soudci však tvrdí, že Dolečkův dokument nahrával kdysi vlivnému lobbistovi a kamarádovi někdejšího pražského primátora Pavla Béma z ODS. Podle justice závěry v jeho posudku nevyplývaly z objektivních zjištění. Sám Doleček přiznal, že se nezabýval všemi důkazy - například záznamem z rekonstrukce nehody. Podnikatel Janoušek se hájil, že ženu před kapotou mohutného porsche neviděl a srazil ji pouze zpětným zrcátkem, což právě Doleček potvrdil. Znalec a bývalý pracovník vojenské prokuratury označil celý případ za justiční omyl.

Janoušek se přitom v podstatě usvědčil sám, když od místa nehody v pražské Michli utekl a pak ještě pod vlivem alkoholu telefonoval o okolnostech incidentu. Novinářům pak vykládal nesrozumitelně, že se stalo se něco divného. „Až to budu vědět, tak vám to řeknu. Děkuji,“ řekl.

Původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu, nakonec zněl verdikt - ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky; 4,5 roku ve vězení. Jenže za mřížemi pobyl Janoušek dohromady jen zhruba rok a čtvrt. Trest má nyní přerušený kvůli zdravotním problémům, které údajně souvisejí s operací hlavy. Podle některých lékařů by mohlo věznění ohrozit Janouška na životě. Avšak justice mu i přes opakovanou snahu nehodlá zbytek trestu prominout. Obrátí se stejně jako „jeho“ znalec na Ústavní soud do Brna?