S touhle činnosti však aktuální líčení, táhnoucí se již od loňského léta, nesouviselo. Před trestním senátem Tomáše Kubovce stanul Janoušek kvůli předloňské dopravní nehodě končící vážným zraněním, kterou Janoušek v opilosti zavinil předloni na jaře.

Vraždit nechtěl

Nebyla to obyčejná bouračka obyčejného opilce. O tom svědčí fakt, že státní zástupkyně Jana Kadeřábková pohnala Janouška před soud pro pokus o vraždu. Podle obžaloby byl totiž jeho čin úmyslný, kdy si lobbista musel být vědom, že může způsobit i smrt, a být s tím srozuměn. Soud se ale s tímto hodnocením skutku neztotožnil a čin překvalifikoval na těžké ublížení na zdraví; uznal ho vinným i z ohrožení pod vlivem návykové látky kvůli tomu, že za volantem seděl v opilosti.

Právě tento fakt ostatně vedl soud k tomu, že se nemohl ztotožnit s míněním žalobkyně. Alkohol, jehož požití ve větším množství potvrzují výsledky dechové zkoušky (ale stejný záběr umožňují udělat si i policejní odposlechy a záběry médii po nehodě, které naznačují, že měl Janoušek problémy s výslovností), podle soudce Kubovce sehrál roli v tom, že řidič nebyl schopen adekvátně reagovat na situaci, v níž se ocitl.

Závažné zranění

K incidentu ve Vyskočilově ulici v Praze 4, který podle znaleckého posudku mohl bez lékařské pomoci skončit smrtí ženy, již Janoušek svým porsche srazil, došlo 23. března 2012. Předcházela mu drobná kolize, kdy Janoušek zezadu lehce narazil do volva řízeného 51letou cizinkou z Vietnamu. Nehodu ale jako by nevnímal a pokračoval v jízdě; zastavil až na červenou v křižovatce. Tam k němu žena z volva přiběhla a snažila se ho přimět k tomu, aby vystoupil a začal s ní předchozí nehodu řešit.

Ani pak ale Janoušek nereagoval, třebaže cizinka bušila do kapoty jeho vozu a stoupala si přímo před auto. Podle revizního znaleckého posudku ji přitom mohl dobře vidět (a také policejní odposlechy telefonických hovorů, pořízené v rámci sledování k jiné kauze, napovídají, že dobře věděl a uvědomoval si, co se stalo).

Když padla zelená, řidič porsche se rozjel, cizinku, v té chvíli stojící před pravým předním světlometem, srazil – a ujel. Ne ale daleko; své auto odstavil a pak ho policisté honili pěšky. Ženě způsobil vážné poranění hlavy s pojené s otokem mozku, zlomeniny žeber i nohy - již se s ní ale mimosoudně vyrovnal vyplacením odškodnění. Z jejího pohledu je tím věc vyřízena. „Žádné další nároky rodina v této fázi řízení nevznáší," konstatoval zmocněnec poškozené Josef Lžičař.

Žena se delší domu léčila a následně se pohybovala s pomocí berlí; v úterý však u soudu její zmocněnec Josef Lžičař tlumočil sdělení rodiny, že klientka je již zcela v pořádku.

To, že došlo k finančnímu vyrovnání, také bylo v jednací síni opakovaně zmiňováno jako polehčující okolnost. Stejně jako dosavadní Janouškova trestní bezúhonnost. Janoušek také vyjádřil lítost a při loňském výslechu se v jednací síni omluvil sražené ženě i její rodině.

Odvolání na místě

Rozsudek, který si Janoušek osobně vyslechnout nepřišel (stejně jako osobně nesledoval téměř celé soudní jednání), zřejmě v kauze není definitivní. Případem se ještě bude zabývat odvolací senát Vrchního soudu v Praze.

Lze přitom očekávat nejen odvolání žalobkyně Kadeřábkové, požadující za pokus o vraždu desetiletý trest, která je podala bezprostředně po vynesení verdiktu přímo v jednací síni, ale i ze strany obhájce Víta Širokého. Ten se totiž domáhal zproštění obžaloby nebo nanejvýš uložení výchovného (rozuměno podmíněného) trestu.

Po rozsudku se advokát nevyjádřil; ponechal si lhůtu na rozmyšlenou, aby se mohl poradit s klientem. Má ale za to, že s verdiktem klient nebude srozuměn a nepodmíněný trest nepřijme. Podle slov Širokého nešlo o úmysl, ale o nedbalost - a za to by podle jeho slov byla přiměřená podmínka.

Státní zástupkyně má naopak jasno: chtěla by trest třikrát přísnější. „Uložený nepodmíněný trest považuji za velmi mírný," konstatovala Kadeřábková, jež se s právní kvalifikací použitou soudem rozhodně neztotožňuje.

Definitivně jasno by mohlo být v řádu měsíců. Jednání odvolacího soudu, která končí již pravomocným rozsudkem (byť i po jeho vynesení lze ještě uplatnit mimořádné opravné prostředky) bývají totiž obvykle nařízena do čtvrt roku od vyhlášení napadeného verdiktu.

Právní bitva ještě není dobojovánaI v případě, že by se vrchní soud ztotožnil s právním hodnocením kauzy v první instanci, je možno očekávat debaty o výši uloženého trestu. Nelze totiž přehlížet, že čin byl spáchán pod vlivem návykové látky a řidič po skutku zcela zanedbal povinnost poskytnout pomoc. Pokud by i pravomocný rozsudek počítal s nástupem Romana Janouška do vězení, dají se ještě očekávat peripetie kolem jeho nástupu za mříže.

O konání hlavního líčení bez své osobní účasti totiž obžalovaný požádal soud s poukazem na své dlouhodobé zdravotní potíže - a ty by se s blížícím se termínem nástupu k výkonu trestu odnětí svobody mohly ještě zhoršit. Pak by nejspíš došlo na posuzování, zda jsou natolik závažného charakteru, aby bránily v nástupu do věznice s poměrně mírným režimem.