VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se rodí sériový zabiják?

Praha - Doznal při výslechu vraždu ženy nedaleko svého bydliště. Postupně „položil“ další čtyři: dvě na severu Čech, jednu v Brně, jednu na Slovensku, všechny spáchané v rozpětí let 1978 - 1981.

24.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Grzegorz Klatka

Lidé z mordparty ho vnímali jako přízrak. Mladíka vybavil jeho instinkt přímo geniálním modem operandi pro sériového vraha. Hned po zločinu se vrátil domů, do pražského Motola, zpět do ulity nevábného ňoumy, kterého v okolí nikdo dvakrát nemusí. Během rekonstrukcí uvedl Hojer řadu detailů, jež mohl znát jedině vrah. V případě děčínské vraždy se rozpomenul, že se při svlékání oběti o něco poškrabal. Čtyři roky stará dokumentace ukázala, že vedle obnaženého stehna oběti trčí větvička ostružiníku.

V případě vraždy ve vlaku zas Hojer předvedl nesnadnou manipulaci se zajišťovací záklopkou dveří WC. Navzdory nízké inteligenci prokázal Hojer nadprůměrnou topografickou paměť a paměťové vjemy vůbec.

Mám rád svého vyšetřovatele

Zřejmě věčným otazníkem naší kriminalistiky zůstane totožnost oběti ze slovenského Ružína, oběti, které zaříznutý drát a působení vody postupně oddělilo hlavu a obě ruce, jež nejspíš skončily v hlubinách přehrady. Nic nenapovědělo ani Hojerovo doznání. Pustý břeh, osamělá žena, nastavující tvář říjnovému slunci… „Ale bránila se, málem mi vyškrábala oči!“ uvedl pachatel. Vodní plocha Ružína tehdy představovala oblíbené místo pro Čechy, ale i pro turisty z Maďarska, Polska a NDR. Pravdu o svém jméně si žena odnesla s sebou.

Proč se vlastně Hojer doznal s tak fatální upřímností k pěti vraždám? „S obviněnými jsem hrál vždycky na rovinu. Je to podle mě lepší,“ říká Markovič. „Ale když vám obviněný věří absolutně, je to hrůza! Láďa brzy ztratil oba rodiče, proto se na mě dost upnul. Když jsme se vraceli z rekonstrukce na Slovensku, položil mi v autě hlavu na rameno a usnul. Jeho advokát to sledoval s úžasem!“ Samozřejmě, každé doznání znamenalo výslechy, prověrku výpovědi, rekonstrukci… Cokoliv z toho bylo lepší než nuda ve vyšetřovací vazbě. Obviněný Láďa Hojer žil na dluh. Nad varováním svého obhájce mával odmítavě rukama, zdálo se mu, že šibenice je stále někde v nedohlednu…

Obsah spisu naznačuje, že Hojerův slovní projev byl skoupý. Plukovník Markovič s tím ovšem polemizuje: „Pokud se Hojer necítil ve stresové situaci, byl až překvapivě upovídaný. Když ale musel vysvětlovat některé detaily, ledacos mu došlo, styděl se.“ Hojer například dlouho tvrdil, že odřezané části těla v brněnském případě hodil do vody. Nakonec se přiznal: odvezl si je domů, ukájel se na nich, pokoušel se je jíst… „Nechtěl jsem říct pravdu, že jsem je sežral. Abyste se po mně nedívali jako po hladovým tygrovi. Abyste si o mně nemysleli, že jsem blázen nebo lidožrout.“ Prázdniny Ládi Hojera vydržely zhruba rok. Krátce po tom, co se začal seznamovat s obsahem spisu, odvolal svou výpověď. U soudu ovšem Hojerova změna výpovědi ztroskotala. Proto zmlkl.

Ještě občas, za pomocí svého obhájce, zabojoval, ale nakonec pochopil, jak je všechno marné. „Jasně, že počítal s popravou. Posílal ostatním vyšetřovancům ve vazbě lístečky s namalovanou šibenicí. Ale to bylo jen takové frajerské gesto. Zaháněl strach z oprátky,“ glosuje Markovič.

Jak vyzrát na zpropadené ženské

„Hojer byl špinavý a smrděl, měl jedny šaty, byl věčně hladový, bez peněz. Mě bral jako matku, nosívala jsem mu občas jídlo. Připadal mi jako debil. O vraždě v Motole mluvil často. Říkal, že policajti jsou blbí a na vraha nepřijdou,“ uvedla Hojerova spolupracovnice.

A co jeden z jeho kamarádů? „Na mě působil jako nenormální. Byl neustále zamlklý, jenom pořád opakoval, že přijede rakev, že přijede dřevěnej spacák… Rád vyřezával lampičky z překližky, to byl jeho největší koníček.“ Jestliže chlapi v hospodě brali Hojera jako mlčící doplněk na chvostu party, ženám byl k smíchu nebo odporný. Jenomže Láďa Hojer věděl, že „dokáže“ získat jakoukoli, sebekrásnější ženskou jedním, a to zcela přesvědčivým způsobem… A když se ty mrchy bojí, když zoufale škemrají, když marně bojují o život, to už nejsou tak suverénní a sebejisté! V takových chvílích je pánem situace on!

Jak už bylo řečeno, Hojerův zabijácký instinkt vymyslel dokonalý způsob vraždění. Pak ale v hospodě prožíval muka, když chlapi probírali mediálně známé vraždy z vlaku či tu z Brna a on se nemohl ke své „slávě“ přihlásit! Beztak by mu nikdo nevěřil… Osudná mu byla vražda poslední, nedaleko bydliště. Hojera se sice kriminálka poptávala, ale řekl, že žádný výkřik neslyšel, že spal…

Proč nevěřit bezúhonnému mladíkovi? Jenomže Hojera vzedmuté emoce motolských lidí pohltily, navíc denně chodil kolem místa vraždy. Vyrovnal se s tím na úrovni svého intelektu, v souladu se svou psychopatickou povahou. Je svědecky doloženo, že několik nocí spal u kamarádů: „Doma se bojím, u nás se vraždí.“ Stejně tak se třikrát kamarádům cestou přes můstek vesele chlubil: „Zabili tu ženskou! Kdo ji zabil? No přece já!“ V hospodě tajuplně naznačoval, že přijede rakev, dřevěnej spacák. Jen se mu smáli. Postaral se o pět rakví… Šestý dřevěný spacák odjel s ním. Stalo se tak dne 7. srpna 1986.

VIKTORÍN ŠULC

24.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 22 160 Kč

Odborní pracovníci bezpečnostních systémů a ochrany údajů pověřenec/pověřenkyně pro ochranu osobních údajů. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22160 kč, mzda max. 33300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky:, VŠ vzdělání v magisterském nebo bakalářském studijním programu, praxe ve veřejné správě výhodou, praxe v oblasti ochrany osobních údajů výhodou, znalosti v oboru právo nebo IT výhodou, znalost právních předpisů, zejména vztahujících k ochraně osobních údajů (např. Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 a Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/680, zák. č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, aj.), samostatnost, pečlivost, spolehlivost, komunikativnost, aktivní přístup k řešení problémů rychlé, věcné a konstruktivní jednání, znalost anglického jazyka výhodou, státní občanství ČR, občanství jiného členského státu EU nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., , charakt. místa:, , komplexní zajištění funkce pověřence pro ochranu osobních údajů dle nařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů , implementace požadavků Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 a souvisejících předpisů , poskytování poradenství a informací Úřadu jako správci a zpracovateli osobních údajů. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 14 900 Kč

Číšníci a servírky 51310 Číšníci a servírky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kont. osoba: Ngoc Duong Khuc, První kont.: emailem na lucie.doan@advokati-ceva.cz. Pracoviště: Ngoc duong khuc 001, Libušská, č.p. 319, 142 00 Praha 411. Informace: Ngoc Duong Khuc, .

Administrativa - Tajemník/tajemnice AK 25 000 Kč

Tajemník AK Zavedená pražská advokátní kancelář hledá samostatného a flexibilního člověka na pozici tajemník/tajemnice. Obsahem práce je podpora týmu právníků a řízení chodu kanceláře.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 20 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) SERVISNÍ ELEKTROMECHANIK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Advanced Technology Group je technologicky vyspělá firma s jedinečným komplexním portfoliem v oboru průmyslové kvality. Jedním z hl. produktů je zakázková výroba zařízení a komplexních systémů pro defektoskopické zkoušení dílů zejm. z leteckého a automobilového průmyslu. Dále poskytujeme kompletní NDT služby atd. , , PRACOVNÍ NÁPLŇ, -Samostatné řešení servisních zásahů na námi vyráběných zařízení (zakázková výroba), -Realizace servisů jak v naší společnosti, tak u zákazníků (ČR,zahraničí), -Komunikace se zákazníky, -Podpora oddělení výroby při výrobě/instalaci zařízení (elektroservis, kalibrace), , PŘEDPOKLADY, -Min. SŠ technického zaměření, -Orientace v technické dokumentaci,elektroschématech, -Aktivní a odpovědný přístup,ochota učit se novým věcem, -AJ:komunikativní úroveň, -Znalost PLC výhodou, -Platné oprávnění dle vyhlášky 50/1987 výhodou, , NABÍZÍME, -Zaměstnání u stabilní, české, mezinárodně uznávané společnosti s perspektivním portfoliem, -Práce na plný úvazek, jednosměnný provoz, -Služební cesty, -Částečně flexibilní pracovní doba, -Pestrá a atraktivní práce, -Možnost odborného a kariérního růstu, -Mzda odpovídající zkušenostem a schopnostem, -Příspěvek na důchodové spoření, -Jazykové kurzy, -Odborné školení, -Pravidelné společenské-sportovní akce, -Přátelské prostředí středně veliké firmy, , NÁSTUP. Pracoviště: A t g s.r.o.(advanced technology group,spol.s r.o.) - 003, Toužimská, č.p. 771, 199 00 Praha 99. Informace: Marie Netušilová, +420 273 037 611.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brutální napadení barmana.
7

Skupinka cizinců brutálně zbila číšníka v centru Prahy. Pátrá po ní Policie

V lesoparku Letňany vznikly nové singtrailové trasy
16

V Letňanech vznikly trasy pro singtrailovou cyklistiku. Stály Prahu 3,9 milionu

Vyfoťte pražskou přírodu a ukažte ji světu. Začíná projekt City Nature Challenge

Fotíte rádi zvířata či rostliny? Díky projektu City Nature Challenge 2018 máte jedinečnou příležitost ukázat celému světu unikátní pražskou přírodu. Stačí si jen nainstalovat mobilní aplikaci. Akce se zúčastní celkem 68 měst z různých koutů planety, která budou bojovat o největší počet fotografií.

Očkujte se proti encefalitidě i meningitidě, radí lékaři

Nemocných klíšťovou encefalitidou přibývá v Praze nejvíc z českých krajů. Češi podle lékařů stále podceňují očkování jako nejlepší prevenci. 

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT