VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Já zákon neporušila, říká žena spojovaná s Rathem

Praha /FOTOGALERIE/ - Před trestním senátem stanul nesprávný člověk. Tak lze shrnout stanoviska, která v úterý přednesla v jednací síni Městského soudu v Praze 46letá Šárka Alexa, někdejší ředitelka akciové společnosti STIS - Středočeské turistické a informační služby založené Středočeským krajem.

13.1.2015
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Spáchání trestného činu v souvislosti s veřejnými zakázkami přišla včera k soudu rázně odmítnout bývalá ředitelka turisticko-informační služby Středočeského kraje Šárka Alexa.Foto: DENÍK/Milan Holakovský

Odmítá, že by pochybila v souvislosti s projektem Osobnosti Středočeského kraje, který byl údajně citelně předražený. „S obžalobou nemohu souhlasit. Necítím se vinna, zákon jsem neporušila," prohlásila Alexa v jednací síni.

Jednoznačně odmítá, že by měla podíl na tom, že bezmála 13milionová kampaň propagující 57 osobností spjatých s minulostí středních Čech přišla (jak aspoň vysvítá z policejního šetření) skoro o osm milionů korun dráž, než za kolik bylo možno zakázky pořídit.

S tímhle závěrem kriminalistů se ale ztotožňuje i současné vedení krajského úřadu. V jeho zastoupení se Petr Kohout v jednací síni připojil s požadavkem náhrady škody vyčíslené do haléře: na 7 887 336,91 Kč.

Jen plnila příkazy

Alexa trvá na tom, že pokud taková škoda vznikla, není to její vina – a ona sama ani neměla možnost zakázky ovlivnit. Plnila jsem jen pokyny, bránila se s argumentem, že ona nebyla tím, kdo rozhodoval, a ani neorganizovala výběrové řízení. 

Byla člověkem, který vykonává úkoly představenstva společnosti, v níž samozřejmě také figurovaly i další orgány: valná hromada a dozorčí rada; vše, co se odehrávalo, se navíc dělo v souladu s rozhodnutími středočeských radních i zastupitelů. Rozsah svých kompetencí Alexa vymezila u soudu docela úzce: běžné provozní výdaje do 200 tisíc korun, mzdy zaměstnanců a výběry z bankomatu. A konec, toť vše.

Žena, která v minulosti bývala v zákulisí i v médiích označována za osobu blízkou někdejšímu sociálně demokratickému hejtmanovi Davidu Rathovi (a pravicová opozice vystupovala s výhradami, že právě tohle se stalo jejím nejvýraznějším kvalifikačním předpokladem pro získání postu ředitelky STIS po odvolání jejího předchůdce vybraného za vlády Rathova předchůdce Petra Bendla z ODS), podle svého vyjádření zakázky v rámci projektu Osobnosti Středočeského kraje nezadávala – a ani následně nedávala pokyny k proplácení faktur v souvislosti s těmito zakázkami. Natož neformálně, jak mají naznačovat závěry detektivů. To prý e-mailem nařizovali členové představenstva, vysoce postavení členové aparátu krajského úřadu.

Nezákonné čachry

Obžaloba ale hovoří jednoznačně: státní zastupitelství se ztotožnilo s výsledkem policejního šetření, že projekt propagace osobností s plánovanými výdaji 12 861 160 Kč (z podstatné části pokrytými dotací z evropských fondů) byl předražený – a to vinou exředitelky STIS.

Právě ona prý předmět zakázky úmyslně rozdělila na sedm dílčích zadávacích řízení, aby šlo o takzvané podlimitní zakázky. To mělo umožnit vyzvat jen skupinu vybraných dodavatelů k předložení nabídek místo vypisování otevřeného výběrového řízení, do kterého by se mohl přihlásit jakýkoli zájemce.

Samostatně tak byli na přelomu srpna a září 2009 vybíráni dodavatelé tisku monografie osobností v češtině, téže publikace v anglickém jazyce, skládačky, mapy, souhrnného materiálu. Ani v jednom případě přitom nebyla stanovena předpokládaná hodnota veřejné zakázky ani nedošlo na průzkum trhu. Svébytnými zakázkami se také staly překlady (kde nedošlo na stanovení rozsahu zakázky v normovaných stranách textu) a mediální kampaň.

Z pohledu práva měla obžalovaná porušit zákaz dělení zakázky, nerespektovat zákon o veřejných zakázkách, vítězné firmě – ve všech dílčích případech stejné společnosti původem z Vimperka, která přes Rudnou přesídlila do Prahy – poskytnout neoprávněnou výhodu a způsobit citelnou škodu Středočeskému kraji jako akcionáři STIS.

Zvolený postup navíc podle obžaloby umožňoval nadhodnocení ceny každé z dílčích zakázek o různé sumy – přesně jsou tyhle částky vyčísleny od 231 762 Kč (u mediální kampaně v celkové ceně 892 tisíc) až po 1,9 milionu (v případě souhrnného materiálu za 2,4 milionu korun).

Chyběly zkušenosti

To, že by při přípravě zakázek takto postupovala ona sama, Alexa u soudu odmítla. V přečteném prohlášení (předneseném se slovy, že žádné odpovídání na otázky již následovat nebude, protože v tomto případě obžalovaná využije svého práva nevypovídat) zdůraznila, že pokud by úkol připravit výběrové řízení k plánované akci dostala ona, musela by jej odmítnout.

S něčím podobným neměla sebemenší zkušenosti a maturita na výtvarné škole jí neposkytovala ani dostačující odborné zázemí; bakalářské vzdělání na vysoké škole si doplnila až poté, co v březnu roku 2010 rezignovala a ze STIS na vlastní žádost odešla. Což mimochodem bylo v době, kdy projekt Osobnosti Středočeského kraje stále běžel, připomněla trestnímu senátu.

Kdo tedy zakázky k projektu připravovanému již za působení jejího předchůdce v čele STIS rozdělil a pak oslovoval dodavatele? Alexa trvá na tom, že ona to nebyla; ani prý neměla kontakt na dané firmy. „Jediným mým úkolem bylo vyhodnocení nejlepší nabídky," zdůraznila obžalovaná.

Podklady, jak z jejích slov vyplynulo, se chystaly na krajském úřadu; v rámci činnosti odboru regionálního rozvoje, na právním odboru a na tiskovém oddělení. Ona pak ze své kanceláře v Říčanech jen přijížděla do sídla kraje ve Zborovské ulici na Smíchově, aby nachystané dokumenty podepsala.

Ale i smlouvy o dílo byly připraveny na krajském úřadu. Zdůraznila, že sama ani neměla přístupové heslo k systému, jehož prostřednictvím úřad firmy oslovoval. Zopakovala, že jenom plnila pokyny představenstva, jak nejlépe uměla.

Obrovská zátěž

Jakkoli Alexa svůj podíl na přípravě zakázek odmítá s argumentem, že vytvořit něco takového ani nebyla schopna, čelí obžalobě z porušení závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. V případě uznání viny by mohlo být ve hře až osm let vězení.

Matka tří dětí soudu připomněla, tahle hrozba pro ni znamená velkou zátěž, kombinovanou ještě s ohlasy na kauzu v okolí. Tlak je tak citelný, že zvažuje přestěhování… Už samotné stíhání znamená existenční nejistotu.

Jako jistý paradox působí, že obžalovaná je pověřena řízením muzea v Jílovém u Prahy fungujícího pod křídly Středočeského kraje – tedy hejtmanství, jež vůči ní uplatňuje nárok na náhradu údajně způsobené škody.

Přiznejte svůj podíl, vyzve advokát svědkyJednání soudu zatím předsedkyně senátu Marie Marková rozplánovala do čtvrtka, v podobných kauzách ale nebývá výjimkou, že se dokazování protáhne. Obhájce Jaroslav Ortman se již v úterý netajil tím, že na slyšené svědky bude mít řadu otázek – a bude se jich vyptávat na jejich angažovanost a osobní podíl ve věci, která se stala předmětem trestního stíhání. Deníku řekl, že si hodně slibuje od výpovědi někdejšího hejtmana Davida Ratha.

Muž, jenž se sám zpovídá z údajného podílu na korupčních manipulacích s veřejnými zakázkami, podle advokátových předpokladů potvrdí slova jeho klientky. „Již uvedl, že bez souhlasu představenstva a dozorčí rady nemohla udělat nic," poznamenal Ortman. Připomněl, že slyšen má být mimo jiných současný ministr školství Marcel Chládek – před pěti lety krajský radní a člen dozorčí rady STIS – a jeho nástupce na postu náměstka hejtmana Jiří Peřina; co říci mají mít také lidé z krajského úřadu.

Se slyšenými svědky si obhájce chce také důkladně promluvit o jednom z dokumentů obsažených ve spise, který zdánlivě vypadá jako jedna z mnoha shromážděných listin nějak souvisejících s případem. Jde o plnou moc poskytnutou ředitelce STIS k podepsání smlouvy o dotaci.

Jenže – obžalovaná Šárka Alexa trvá na tom, že takový dokument nikdy nepodepisovala a nemá ho mezi podepsanými smlouvami, které si zakládá. Upozorňuje přitom na zcela nelogické umístění svého podpisu majícího vyjadřovat souhlas s přijetím zmocnění: nepochopitelně není součástí první strany listiny, ale překvapivě se nachází na druhé straně dokumentu. „Já tuto listinu nikdy v ruce nedržela. Podpis je pravý, ale z něčeho jiného," prohlásila Alexa.

Advokát Ortman je přesvědčen, že leckteří lidé z hejtmanství věděli o věci více než Alexa, ale teď vinu házejí právě na obžalovanou, která jako ředitelka pouze plnila své povinnosti a vykonávala úkoly, které dostávala. Také nepochybně připomene historii případu. „Trestní oznámení bylo původně podáno na jiné lidi – a nakonec to skončilo u bývalé ředitelky STIS, která má být stíhána i za věci, které se děly po jejím odchodu," řekl Deníku Ortman. Ten má zcela jasno, co bude v jednací síni prosazovat: trestného činu se obžalovaná nedopustila.

Autor: Milan Holakovský

13.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení