Samotnou akci GIBS potvrdila její mluvčí Radka Sandorová ještě během noci – spekulace, že by zásah mohl souviset s machinacemi kolem nakládání s pohonnými hmotami, pak čtvrtek potvrdila mluvčí pražského policejního ředitelství Andrea Zoulová. Podle jejích slov zásah vzešel z podnětu vedení pražské policie. „To v loňském roce dalo GIBS podnět k prověření možné trestné činnosti dvou pracovníků pohotovostní motorizované jednotky. Jedná se o dozorčí autoparku, kteří nejsou zařazeni v přímém výkonu služby," konstatovala Zoulová a zdůraznila stanovisko svých šéfů: trestná činnost nijak neovlivnila výkon jednoho z elitních útvarů pražské policie. Na to, že své pořízené měli v podezření samotné šéfové, přikývla ve čtvrtek i Sandorová. „Akce nazvaná Sibiř byla realizována na základě požadavku o poskytnutí součinnosti ze strany vedení Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy," konstatovala.

Šetření ve finále

Jestliže GIBS podobným způsobem vtrhne na konkrétní policejní pracoviště, zpravidla to znamená zadržení podezřelých v rámci rozpracování závěrečné části akce zaměřené na prošetřování podezření na trestný čin spáchaný osobou ve služebním poměru u nearmádních ozbrojených sborů. Z prohlášení pražské policie vyplývá, že se prověřování případu skutečně již skutečně dostalo do konečné fáze. „Služební funkcionář s personální pravomocí se v průběhu dnešního dne seznámí se spisovým materiálem – a poté rozhodne o propuštění policistů ze služebního poměru," uvedla ve čtvrtek Zoulová.

Inspekce bezpečnostních sborů zkoumá čachry s palivem

Rozhodnutí o okamžitém propuštění bez nároku na výsluhy, a to ještě dřív, než kauza zamíří k soudu, bývá přitom obvyklé, pokud je policistovi sděleno obvinění ze spáchání úmyslného trestného činu. To se stalo i v tomto případě; oba policisté byli podle Sandorové v průběhu noci obviněni z krádeže. Vyšetřovatelé mají za prokázané, že ze služebních vozidel přímo v areálu útvaru odčerpávali pohonné hmoty pro svou potřebu, a to již nejméně od počátku loňského roku. Dozorčí autoparku podle zjištění detektivů GIBS řádili přímo na svém pracovišti, kde získávali benzin pomocí podomácku vyrobeného čerpadla.

Stíhání na svobodě

Výši způsobené škody vyšetřovatelé inspekce neupřesnili. Policii však řáděním uniformovaných zlodějů vznikla újma nejenom hmotná, ale i morální. V poslední době se totiž opakovaně objevují zprávy o tom, že akceschopnost policie ohrožuje nedostatek peněz – přičemž se prý stává, že není ani na benzin do služebních aut!

Oba podezřelí jsou vyšetřováni na svobodě. Poté, co je večer inspekce zadržela a procesní úkony v podobě výslechů a sepisování protokolů trvaly téměř celou noc, byli časně ráno propuštěni. Pokud soud uzná jejich vinu, může je poslat za mříže až na dva roky – a lze očekávat rovněž vyslovení zákazu práce u policie.

Elitní útvar pohotové reakce

Pohotovostní motorizovaná jednotka pražské policie sdružuje policisty se specializovanějším výcvikem, kteří jsou určeni k pohotovému zásahu po celém území metropole (a leckdy v jejím nejbližším sousedství). Černé kombinézy z aut označených žlutými trojúhelníčky na čelním i zadním skle bývají tedy mezi prvními policisty zasahujícími u všech závaznějších událostí v hlavním městě, kdy je zapotřebí stíhat zločince či výtržníky a zajišťovat bezpečnost občanů. V kteroukoli denní mi noční dobu má útvar známý pod zkratkou PMJ v ulicích metropole kolem 20 vozidel s posádkami připravenými reagovat na volání na linku 158.