Podle kriminalistů z Palmovky nejmladší ze zadržených ošklivě zneužil důvěry seniorky, která ho považovala za kamaráda. „Chtěla jeho pomoc, on ji nakonec oloupil," konstatovala ve středu Jana Rösslerová z ředitelství pražské policie. A ještě si na ženu, která by mohla být jeho babičkou, pozval dva kumpány!

Čtěte také: Vyplaťte mi osm milionů, řekl podvodník

Na začátku byla skutečně ženina žádost o přátelskou výpomoc. Jenomže – příležitost obohatit se udělala z osloveného grázla. Šestatřicetiletý muž měl totiž pomoci při výběru peněz. A šlo o velkou sumu. O částku převyšující 400 tisíc korun!

Takzvaný kamarád si přizval dva starší známé – a tito komplicové si rozhodně jako pomocníci nepočínali. Naopak. Celá trojice se zachovala jako prachsprostí lupiči. Už předem se pachatelé domluvili, že krátce po výběru peněz seniorku přepadnou. A jak řekli, tak udělali. „Když žena vycházela z bankovního ústavu na Praze 8, její kamarád umožnil dvěma svým známým, aby ji chytili zezadu za rameno, nastříkali jí pepřový sprej do očí, povalili na zem, odcizili igelitovou tašku s penězi a pak utekli do předem připraveného vozidla," přiblížila Rösslerová okolnosti přepadení, spáchaného v pondělí 22. října.

Část peněz si lupiči rozdělili bezprostředně po činu, zbytek ukryli. Něco schovali v autě, něco v zahrádkové osadě za Prahou. Vyprázdněné igelitky, ve které zůstaly ženiny věci, se pak zbavili v lokalitě zvané Pazderka. Tam byla záhy nalezena. A při pátrání velmi pomohlo, že jen o pár metrů dál, v lese u Trojské ulice, leželo pohozené i oblečení lupičů. Trojici podezřelých se kriminalistům ve spolupráci s pražskými strážníky podařilo dopadnout už dva dny po činu. Vyšetřovatelé také vyzvedli peníze ze skrýší.

fb-pd-podval

Nejmladší ze zadržených je vyšetřován na svobodě, třebaže jako jediný vyslechl obvinění ze dvou trestných činů. Přímí aktéři loupežného útoku skončili za mřížemi; čekají na soud ve vazební věznici. V případě uznání viny soudem jim hrozí až desetileté tresty.

Trojice podezřelých však podle kriminalistů z oddělení loupeží nepředstavuje kompletní výčet zločinců odhalených v souvislosti s šokující loupeží. Na čtyřlístek ji doplňuje ještě 30letý muž, který je v současné době v podmínce. Ten totiž o všem věděl – a aby mlčel, lupiči mu ústa zacpali penězi. Dali mu pět tisíc „držhubného". Lehce nabyté peníze se nyní dotyčnému pěkně prodraží. Byl obviněn z podílnictví a z nepřekažení trestného činu. Na soud čeká na svobodě – v případě uznání viny by ale mohl skončit za mřížemi až na šest let.