Ve středu večer byla poslední možnost, kdy se dalo vyrazit do hospody. Od osmi hodin do půlnoci už sice platilo, že dle usnesení menšinové vlády Andreje Babiše (ANO) spoléhající na podporu komunistů „v provozovnách stravovacích služeb je zákaz přítomnosti veřejnosti“, ale venku šlo ještě konzumovat pivo či víno legálně. Teď už mohou mít restaurace otevřeno do konce nouzového stavu na začátku listopadu jen takzvané výdejní okénko v době od 6:00 do 20:00, ale zároveň je zakázáno pití alkoholu na veřejnosti. 

Řada podniků proto lákala zákazníky na speciální akce, aby pomohli s dopíjením sudů, jejichž obsah by se zkazil, než budou moct restaurace, bary a další provozovny znovu otevřít. Obsluha ve většině pražských hospod však hosty důrazně prosila o spolupráci s tím, že potřebuje striktně dodržet zavírací dobu. „My jsme si to nevymysleli, to si vymyslel pan Prymula,“ omlouvala svou viditelnou nervozitu s narážkou na ministra zdravotnictví za hnutí ANO servírka v jednom z vršovických podniků. Navzdory nevlídnému podzimnímu počasí se před některými výčepními místy tvořily hloučky lidí.

Na internetu se objevily vtipy, že během středečního večera půjde vlastně o předčasnou silvestrovskou oslavu. Štamgasti se chtěli na delší dobu rozloučit se svou oblíbenou hospodou. Ale kriminalisté z 11. oddělení obecné kriminality prvního policejního obvodu zjistili, že se v jedné z restaurací ve Vodičkově ulici to přehnali. Po 21. hodině proto provedla policie „šťáru“.

„Vše podle zjištění probíhá tak, že personál ve 20 hodin uzamkne hlavní vchod a hosté se přesunou do zadní části sklepních prostor, kde pokračují v zábavě a pití alkoholu. Když chce někdo ze zákazníků odejít, tak osloví obsluhu, která ho vyvede zadním vchodem. Tímto zadním vchodem se policisté do restaurace dostali a zjistili, že se tam nachází 35 osob, které tam nesmějí být, pijí alkohol a nedodržují mimořádná nařízení,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Pokuta až tři miliony korun

Podle mluvčího Daňka v jedenadvaceti případech policisté uložili pokutu v celkové výši téměř 11 tisíc korun za to, že lidé neměli zakryté dýchací cesty. U šesti hostů „sklepního mejdanu“ objevili drogy s tím, že na jednoho muže byl vydán příkaz k zatčení pro drogovou trestnou činnost. „Provozovatele restaurace policisté oznámili správnímu orgánu a nyní mu hrozí pokuta až tři miliony korun,“ uvedl policejní mluvčí.

Daněk dodal, že policie bude v souladu s pokynem ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a policejního prezidenta Jana Švejdara „ve větší míře a s větším nasazením“ dohlížet na dodržování vládních restrikcí v boji s infekční nemoci covid-19, jako je právě uzavření hospod, nošení roušek či zákaz shlukování ve více než šesti lidech.

„Nyní již není prostor k benevolenci a policisté přejdou k razantnějším způsobům řešení, což je například ukládání pokut v příkazním řízení. Toto se bude týkat hlavně chronických odmítačů nařízení a těch, kteří je porušují úmyslně,“ varoval mluvčí krajského ředitelství policie.