Hlídka strážníků městské policie zaznamenala před restaurací v Husově ulici rvačku většího množství osob. Když strážníci zjistili, že někdo uvnitř zřejmě použil ohňostroj, okamžitě si vysílačkou vyžádali posily, ošetřili drobně zraněné lidi a šestatřicetiletého muže, jehož jako pachatele označila obsluha restaurace, omezili na osobní svobodě.

„Provedli u něj také testy na alkohol a drogy, oba s pozitivními výsledky. Muž nadýchal 1,62 promile, test na drogy odhalil kokain,“ napsala médiím mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. Na místo dorazili i policisté. Podle policejní mluvčí Lucie Drábkové lidé v panice vybíhali ze zadýmeného prostoru hostince U Tygra ven. Pivo a jiné nápoje či jídlo si tu zrovna vychutnávalo více než padesát osob. Na místě byla situace velmi chaotická.

„Do Husovy ulice potřebuju hlídky, pere se tam skupina lidí. Jeden člověk v plné restauraci odpálil dýmovnici, načež došlo k potyčce. Vykouřilo to celou hospodu,“ zachytil jednoho ze strážníků záznamu z radiostanice.

Žádná naděje pro lidskou rasu

Jedna z facebookových uživatelek, která v inkriminovanou dobu seděla se zahraničními přáteli v restauraci, zveřejnila informace o události v angličtině na sociální síti, kde použila takzvaný hashtag (slovo či frázi označené #) znamenající v překladu: „žádná naděje na lidskou rasu“. Dotyčná narážela pravděpodobně na nesmyslnost mužova jednání. Ironicky o něm psala jako o géniovi.

„Údajně si myslel, že to dokáže vyhodit. Měli jsme nesmírné štěstí, protože krabice dopadla na podlahu, jinak bychom pravděpodobně přišli o některé části těla. Část interiéru byla poškozená, rozbité sklo bylo všude, lidi měli spálené oblečení, někteří utrpěli šok,“ popsala svědkyně.

Policejní mluvčí Drábková uvedla, že zasažení s lehkými popáleninami nevyžadovali lékařské ošetření. Podle Seifertové jim tak v první chvíli pomoc poskytli strážníci. „U devíti osob došlo k poničení oblečení, kdy škoda byla odhadnuta na více než 31 tisíc korun. Škodu způsobenou restauraci nebylo možné na místě odhadnout,“ sdělila mluvčí městské policie. K „Tygrovi“ přitom (především) na plzeňské pivo chodíval i slavný spisovatel Bohumil Hrabal, který sedával nejčastěji u stolu vzadu, před vchodem do kuchyně. Podle webu vyhlášené restaurace se mu místní prostředí stalo „tvůrčí dílnou“.

Trest odnětí svobody až na dvě léta

Na žádost kolegů od policie strážníci pak převezli podezřelého na služebnu, kde museli jeho agresivní chování zklidnit donucovacími prostředky. Opilý muž na kokainu nakonec skončil v poutech. „Policie prověřuje skutek pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví v souběhu se spácháním trestného činu poškození cizí věci. V případě odsouzení hrozí muži trest odnětí svobody až na dvě léta,“ informovala mluvčí pražské policie Drábková.

Drábková pak připojila výzvu k veřejnosti: „Pokud jste byli tomuto incidentu přítomni a můžete poskytnout důležité svědectví, či jste utrpěli zranění nebo psychickou újmu, obraťte se v této věci na linku 158 nebo na místně příslušné oddělení policie Bartolomějská v Praze 1.“