Svého stavu si přitom dotyčný byl jistě dobře vědom – nejprve se totiž snažil zmizet hlídce z očí, načež si přesedl na zadní sedadlo, aby předstíral, že on s řízením neměl nic společného. Byť kromě něj se v autě nikdo jiný nenacházel.

Policie pronásledovala muže 

Klec spadla v úterý necelé dvě hodiny po půlnoci, kdy hlídku policistů ze Smíchova zaujal v křižovatce ulic Vltavská a Svornosti vůz značky Range Rover.

Původně přilákal jejich pozornost nikoli na pohled, ale na poslech: ozvalo se zahvízdání pneumatik, když šofér chtěl na poslední chvíli dobrzdit na červenou. „Když pak spatřil policejní hlídku, snažil se co nejrychleji zmizet. Policisté se proto za tímto „pirátem" vydali – a rozhodli se ho zastavit a zkontrolovat," přiblížila Martínková začátek honičky, z něhož bylo možno vyvodit jednoznačný závěr: něco není v pořádku.

Místo zastavení dupl na plyn

Výzvy k zastavení řidič ignoroval; dupl na plyn a ujížděl. Třebaže blikající majáky měl stále v zádech, králem stíhací jízdy se podle vlastních představ měl zřejmě stát v ulici Jindřicha Plachty. Tam si dálkově otevřel vrata podzemních garáží bytového domu. Dovnitř nepochybně zajížděl s představou, že se mu podaří policistům zmizet z očí – ti ho ovšem následovali i dovnitř.

Policisté použili donucovací prostředky 

Ani za této situace neviděl uprchlík svoji šanci jako beznadějnou – a rozhodně se nemínil vzdát. Sotva zastavil, bleskurychle změnil pozici, aby zmizel od volantu: z místa vlevo vpředu se přemístil dozadu doprava. Odtud pak měl snahu odejít. „Vzhledem k tomu, že muž na výzvy nadále nereagoval, museli proti němu policisté použít donucovací prostředky," poznamenala Martínková.

Odmítl odběr krve

Muž, který trval na tom, že neřídil, ačkoli záznam kamery v policejním voze potvrzuje, že po celou dobu byl v autě sám, nadýchal bezmála jedno promile: na displeji se objevila cifra 0,76. Podrobit se lékařskému vyšetření s odběrem krve už ale odmítl – načež mu policisté na místě zadrželi řidičský průkaz.

„Krom toho, že muž řídil pod vlivem alkoholu a nezastavil na opakované výzvy, vozidlo navíc mělo výrazně prasklé čelní sklo," doplnila Martínková výčet prohřešků.

Všechny tři zaznamenané delikty se podle jejích slov budou řešit ve správním řízení. V případě uznání viny může být ve hře pokuta do výše 50 tisíc korun – a také rozhodnutí o zákazu řízení.

Čtěte také: S flaškou v krvi jel řidič pro další pití