Podnět k výjezdu odchytové služby dal 29. dubna muž z Libně. Tomu se velký papoušek nečekaně usadil na zádech, když natíral balkonové zábradlí.

V pondělí se Deníku ozval majitel ptáka. Papoušek jménem Laura neuletěl jemu - ale zlodějům. Ze zahrady, kde je pták chován, ho chtěli odnést dva „totální amatéři s kuchyňskou rukavicí" - a při útěku jim pták uletěl. Majitel ho sice viděl kroužit ve vzduchu - přivolat Lauru na rušné Palmovce se mu ale nepodařilo. Tak se stalo, že papoušek skončil v útulku. „Tam si ho následně vyzvedl majitel," uvedl Čihák.

Je to tak - tohle ale prý byla ta horší část příběhu. Alespoň viděno očima chovatele. Nepomohlo telefonní číslo, které majitel shánějící papouška kde se dalo nechal na městské policii, ale na ptáka v útulku prý upozornila až příznivkyně reagující na pátrání zveřejněné na facebooku. A ani pak to neznamenalo přijet - a vyzvednout.

Představa, že se vlastník objeví, pták ho pozná a bude vše jasné, se nenaplnila. Případně že by mohlo stačit ukázat pořízené fotky a videa z volného létání. Požadavek zněl: přijeďte s kupní smlouvou a číslem kroužku. Jenže - ve smlouvě ale číslo kroužku uvedeno nebylo. To měl majitel v mobilu - bohužel ukradeném před půl rokem.

Pohrůžka žalobou

Dohadování provázené telefonáty se prý nakonec protáhlo přes dvě hodiny - k nelíčenému údivu taxikáře, který majitele přivezl - a bylo to emotivní. Vlastník nepopírá, že padla i neslušná slova a pohrůžka žalobou… Nakonec se dočkal Laury i účtu na zaplacení 580 Kč. „Dýško nedávám," zhodnotil dvěma slovy své pocity z výdeje zvířete.

„Všichni si opište ihned čísla kroužků, pohledejte smlouvy (já jsem na papíry bordelář)," radí vlastník Laury chovatelům. „A hlídejte si pečlivě ptáky," dodává. Opravdu se prý najdou jedinci, kteří exotického krasavce chtějí ukrást - byť poctivý chovatel těžko pochopí, k čemu…

Podrobně majitel popisuje příběh s Laurou ZDE.