Po 44leté Marcele O. původem z Mladoboleslavska, na kterou byl v souvislosti s podvody vydán příkaz k zatčení, pátrají kriminalisté III. obvodu již od 25. dubna, připomněla ve středu Iveta Martínková z ředitelství pražské policie. Žena má ale před detektivy náskok. Když se dostanou na její stopu, zjistí, že už je pozdě: mezitím stačila změnit působiště.

Snaží se vyvolat soucit 

„Protiprávní jednání spočívá v tom, že se vždy určitou dobu zdržuje v různých ubytovacích zařízeních, kde se seznámí s dalšími spolubydlícími. Snaží se vyvolat soucit dojemnými příběhy – a vyláká finanční půjčky v řádech desetitisíců," přiblížila Martínková poznatky o působení hledané ženy.

Z toho, že Marcelu O. hledá policie, jednoznačně plynou další souvislosti: půjčky nevrací. Zčistajasna zmizí; bez toho, že by uhradila dluhy nebo zaplatila za ubytování.

„Beze slova se přestěhuje jinam – a celý koloběh se opakuje," konstatovala Martínková. Žena podle jejích slov zapomíná na placení i ve vztahu ke svému dítěti – je podezřelá, že vyživovací povinnost neplní už od roku 2013.

Má toho víc na svědomí 

Případů podvodného jednání v aktuální kauze zaznamenali policisté od předloňského června do současnosti hned několik – se škodou v řádu desítek tisíc korun. Předpokládají ovšem, že podezřelá žena (která za stejné jednání již byla v minulosti odsouzena) zřejmě má na svědomí ještě mnohem více případů, které poškození neohlásili.

A dost možná, že právě v této chvíli má podobnou hru někde rozehranou. „Trestné činnosti se hledaná může nadále dopouštět kdekoli na území České republiky," poznamenala Martínková.

Policie hledá poškozené i svědky 

Kriminalisté podle jejích slov přivítají nejenom postřehy veřejnosti, jež by mohly pomoci k vypátrání hnědooké obézní ženy vysoké kolem 175 cm, která má obarvené vlasy.

Žádají také, aby se prostřednictvím bezplatné linky 158 ozvali i všichni, kteří s ní mají nemilé zkušenosti – a policii dosud nekontaktovali. Loni na sklonku října, kdy se policie obracela na veřejnost s žádostí o pomoc při pátrání po této ženě poprvé, kriminalisté informovali, že spolubydlící z ubytoven balamutila nejenom smyšlenými příběhy. Dokonce jim neřekla ani své pravé jméno.

Pokud se hledanou ženu podaří vypátrat a za podvod a zanedbání povinní výživy bude souzena, mohl by v případě uznání viny být ve hře až tříletý trest.

Čtěte také: Hledá se muž se zarudlou tváří