Na 300 tisíc Pražanů by prý dnes nemohlo využívat opencard. „To by znamenalo nutný přechod na papírové kupony v hromadné dopravě a více než miliardová investice z kapes daňových poplatníků by vylétla oknem," prohlásila Vorlíčková. Od včerejška čelí obvinění kvůli porušování povinností při správě cizího majetku.

Firma Haguess totiž byla vybrána bez řádné soutěže jako jediný oslovený dodavatel. Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) spolu s Vorlíčkovou včera obvinili i dalších devět členů pražské rady, včetně primátora Bohuslava Svobodu (ODS). Jedinou výjimkou je radní Aleksandra Udženija (ODS), která v dubnu 2012 u podpisu smluv s firmou Haguess chyběla. Stíhaný je i šéf magistrátního odboru informatiky a čtyři členové výběrové komise. Primátor záhy podal stížnost na postup policie.

Je to politický boj, míní primátor

Vedení hlavního města se shoduje v tom, že se stalo obětí politicko-ekonomického boje. „Je především zarážející, že stíhání v tomto případě vede policie v Českých Budějovicích," upozornil primátor.

„Je to paradox. Opencard nyní funguje mnohem levněji a lépe, než dříve. Už není tím tunelem, který nastavilo minulé vedení Prahy," je přesvědčen první náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09). „Je podivné, že když jsme sáhli do kšeftů, které se na magistrátu děly dříve, a řešíme je, tak jsme za to dnes ocejchováni obviněním, a ti, kteří to způsobili, se nám vysmívají," doplnil Hudeček. Kdo a proč podal trestní oznámení na vrcholné pražské politiky, kteří s podobou smluv s firmou Haguess neměli nic společného? A mohlo současné vedení Prahy v dubnu 2012 postupovat jinak?

Pro pražské radní zřejmě není včerejší obvinění žádným šokem. Už na začátku března tohoto roku byli na policii podat vysvětlení ve věci trestního oznámení, týkajícího se způsobu uzavření smluv s firmou Haguess. Ještě dříve, tedy v listopadu 2012 si českobudějovické oddělení ÚOOZ vyžádalo po odboru informatiky pražského magistrátu písemné dokumenty, týkající se opencard.

Právníci: představitelé města nemohli postupovat jinak

Podle stanoviska externí advokátní kanceláře radní hlavního města neměli jinou možnost, než uzavřít smlouvu s firmou Haguess a jednali v souladu se zákonem. „Haguess je výhradním držitelem licencí, a tak může jako jediný spravovat a upravovat software opencard. Je tak v postavení, kdy si může diktovat podmínky i cenu služeb," uvedl včera nejmenovaný člen pražské rady s tím, že smlouvy s Haguess byly za minulého vedení Prahy v čele s primátorem Pavlem Bémem uzavírány v rozporu s platnými zákony.

Připomeňme, že v této souvislosti byli zatím obviněni jen členové výběrové komise, nikoliv členové politické reprezentace, která tehdy šéfovala pražskému magistrátu. Analýza, kterou si radní pro informatiku Eva Vorlíčková nechala zpracovat u poradenské společnosti SUB SA mimo jiné uvádí: „Firma Haguess si je vědoma, že na základě platných smluvních vztahů s hlavním městem nemůže dojít k jednostrannému vypovědění spolupráce, protože zánik projektu opencard by byl jak ekonomicky, tak politicky neúnosný."

Vorlíčková už na začátku března upozornila, že se kvůli svému působení na resortu informatiky dostala pod tlak, za kterým prý zřejmě stojí někteří lidé z bývalého vedení radnice.

„S Haguessem se mi podařilo vyjednat snížení ceny o více než deset procent u základní softwarové podpory a o pět procent u nadstavbové podpory. Ukončila jsem zcela nefunkční projekt Bezdrátová Praha a celkově se mi podařilo na IT zakázkách ušetřit šest stovek milionů korun," vysvětlila Vorlíčková. Trestní oznámení, které vyústilo až ve včerejší obvinění pražských radních, včetně primátora, upozorňuje jak na způsob zadání zakázky, z něhož vyvozuje podezření ze spáchání trestného činu porušení pravidel hospodářské soutěže, tak i na konečnou cenu zakázky. Konečná cena podle oznamovatele prý až trojnásobně přesahuje hodnotu zakázky, kalkulovanou v roce 2006, čímž „Praze vznikla škoda velkého rozsahu a dodavatel se bezdůvodně obohatil." V této souvislosti včera bývalý pražský primátor Pavel Bém uvedl, že současné vedení Prahy rozhodlo zcela netransparentně a ze dne na den projekt až sedminásobně prodražilo. S tímto ale nesouhlasí Vorlíčková, ani její kolegové z rady když upozorňují, že za minulého vedení stál projekt opencard bezmála miliardu, a v současnosti přitéká na opencard údajně zhruba 28 milionů ročně.

Správu kritizovaného projektu Opencard převezme nová akciová společnost, která vznikne jako dceřinná společnost pražských dopravních podniků. Svůj podíl v projektu by si pak mohl koupit nový partner, o cenu se bude soutěžit.Jak šel čas v kauze Opencard

Říjen 2005 Pražská rada schválila strategii, jejíž součástí byl i projekt čipových karet umožňujících placení za MHD, v knihovnách, parkování atd.

12. dubna 2007 Magistrát začal vydávat opencard, které začaly sloužit především jako tramvajenka. V dalších letech vyšlo najevo, že projekt stál nejméně 1,25 miliardy korun.

24. listopadu 2009 Z auditu vyplynulo, že náklady na opencard neodpovídají stavu projektu, příjmy jsou nulové.

4. prosince 2009 Podle auditu jsou poplatky za karty příjmem Haguess.

21. prosince 2009 Pražská zastupitelka Jana Ryšlinková podala kvůli opencard trestní oznámení.

22. prosince 2009 Druhý audit potvrdil: hlavním rizikem je závislost na Haguess. Vedoucí magistrátního odboru informatiky Václav Kraus rezignoval.

12. února 2010 Magistrát podepsal s Haguess dodatek smlouvy. Společnost zajistí dalších 260 tisíc karet. Haguess souhlasila se snížením dluhu, který vůči městu uplatňuje (o 50 milionů na 100 milionů korun).

17. února 2010 Haguess změnila formu akcií a zveřejnila vlastníky. Většinovým je Jaroslav Turek, který je zároveň předsedou dozorčí rady firmy Allshare, která dodala prvotní plán opencard.

26. února 2010 Policie začala prověřovat projekt opencard.

1. února 2011 Praha převzala správu opencard.

2. února 2011 V kauze padlo první obvinění.

22. února 2011 Praha rozhodla, že od Haguess odkoupí 300 tisíc nových licencí pro opencard.

2. srpna 2011 Nejvyšší státní zastupitelství zrušilo v kauze rozhodnutí o odložení věci. Jde o tu část případu, v níž policie zjišťovala, zda při zadávání veřejných zakázek na dodávku právních a konzultačních služeb k projektu nebyl porušen zákon. V lednu 2012 policisté část kauzy opět odložili.

24. srpna 2011 Policie obvinila čtyři lidi z magistrátu členy hodnotící komise, která vybrala firmu Haguess. Bývalý šéf odboru informatiky Ivan Seyček byl obviněn již dříve.

7. června 2012 Policie rozšířila obvinění dvěma z pěti stíhaných úředníků magistrátu. Detektivové také vyčíslili škodu, kterou měli obvinění magistrátu způsobit, na 73 milionů korun.

29. června 2012 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil pokuty kvůli opencard. Za porušení zákona o veřejných zakázkách má Praha zaplatit 600 tisíc korun, dopravní podnik 500 tisíc korun.

22. října 2012 Městské státní zastupitelství v Praze obžalovalo pět úředníků z magistrátu.

16. listopadu 2012 Policie si na magistrátu vyžádala dokumenty k zakázce, kterou v dubnu 2012 získala firma Haguess. Magistrát firmu vybral v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, kdy oslovil pouze tohoto dodavatele.

26. března 2013 Policie obvinila pražské radní kvůli projektu opencard. Podezírá je z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění se týká dubnové zakázky pro Haguess.