Všechna svědectví se přitom vzácně shodovala na jediném jménu. Již 21. března se tak dotyčného podařilo obvinit.

Podle slov Jany Rösslerové z ředitelství pražské policie se právě díky informacím v médiích přihlásili detektivům se svým svědectvím i kolegové z řad policistů, kteří se s dotyčným setkali už v minulosti. Dvaatřicetiletý muž totiž není pro policisty neznámou figurou, připomněl šéf oddělení extremismu pražské kriminálky David Janda. Podle jeho slov byl dotyčný od roku 2000 již pětkrát odsouzen.

„Za rasově motivovanou trestnou činnost a rovněž trestnou činnost majetkového charakteru," upřesnil ve středu Janda.

Za mříže by mohl i na tři roky

Muž s vyholenou hlavou a nápadným tetováním na krku, který je stíhán na svobodě, se už může chystat na další soudní jednání. Případ nyní detektivové uzavřeli a spis předali státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby.

Pokud muž skutečně stane v jednací síni, za výtržnictví, projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia (což jsou trestné činy, ze kterých byl obviněn) mu v případě odsouzení hrozí až tříleté vězení.

Skutku, který vyšetřovatelé zařadili hned pod tři paragrafy trestního zákoníku, se agresivní muž dopustil v pondělí 27. ledna. Podle Rösslerové tehdy půl hodiny před polednem slovně napadal cestující v metru - a ve stanici Kolbenova dokonce hajloval.

Nadával, urážel a plival

„V soupravě metra jedoucí mezi stanicemi Vysočanská a Kolbenova pokřikoval nadávky s rasovým podtextem na turistu z Francie. Urážel 37letého cizince pro jeho barvu pleti – a navíc plival na dvě ženy, které se muže zastaly. Jedna z nich byla ve vysokém stupni těhotenství a útočník se jí posmíval a zesměšňoval ji velmi nevybíravým způsobem.

Pak vystoupil ve stanici Kolbenova, neustále agresivně pokřikoval, pak zvedl pravou ruku a provolal heslo používané nacistickým režimem," přiblížila policistka počínání obdivovatele hitlerovské éry.

Druhá svědkyně, 52letá žena, přivolala policii a popsala podobu pachatele včetně jeho nápadné bundy - dotyčného již zastihnout nepodařilo. O jeho počínání ale neměli pochybnosti od samého počátku. Zajistili totiž kamerové záznamy ze stanice Kolbenova, které zachytily podezřelého vystupujícího ze soupravy metra. Na nich je vidět muže, který pokřikuje směrem z vagonu, poté hajluje a odchází pryč.

Čtěte také: Muži hajlujícímu ve stanici metra Kolbenova hrozí až tři roky