Zdůraznila, že výzkumné reaktory, které firma provozuje, jsou naprosto odděleny od vnějšího světa, takže do jejich chodu nemůže nepovolaná osoba zasáhnout.

Napadení počítačové sítě společnosti podle jejích slov výrazně nezkomplikovalo ani běžnou práci. Minulý týden ve čtvrtek a v pátek, tedy v prvních dvou prosincových dnech, nebyly dostupné některé interní systémy – například plánování a schvalování dovolené, což je zrovna v předvánočním čase aktuální. Zpozdila se také příprava výplat za listopad. Jinak se nic mimořádného nestalo a nevznikly významnější školy.

„Nemám ani informace, že by to byl útok cílený přímo na nás,“ řekla Rosáková Deníku. S tím, že firma v souvislosti s bezpečnostním incidentem kontaktovala NÚKIB: Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, s jehož týmem věc dále řeší. Následky se nicméně podařilo odstranit rychle: od pondělka už všechny systémy fungují jako obvykle. A prý ani neunikla jakákoli důležitá data.

To, že v závěru minulého týdne byl omezen provoz ekonomických informačních systémů, potvrzuje i mluvčí společnosti Milan Mika. „Například mzdového systému,“ upřesnil. I on odkázal na součinnost s NÚKIB, který událost analyzuje.

„Bezpečnost provozu technologických zařízení v areálu ÚJV Řež, včetně obou výzkumných reaktorů a technologií s nimi souvisejících,  nebyla tímto incidentem nijak dotčena,“ zdůraznil. Připomněl dále, že situace byla vyřešena v souladu s interními předpisy. „Provoz všech systémů byl již plně obnoven,“ potvrdil rovněž Mika, že počítače i jejich projení už jsou zase v plné kondici.