V poslední době pronikly do médií především informace o jeho práci na hledání souvislostí dvou mordů. O zkoumání souvislostí zastřelení mužů, postupně shodně označovaných za bosse podsvětí, kteří zprvu spolupracovali, ale pak se rozkmotřili. Mužů, jež spojovala i osoba bývalého elitního policisty v roli tělesného strážce, o jehož možných úlohách už byly napsány hotové romány.

Spekulace hovoří o tom, že mohlo jít o pomstu 

Právě on je nyní stíhán v souvislosti s krvavým činem, kdy v dubnu 1996 maskované komando zastřelilo v Úvalech na Praze-východ Antonína B. – a média spekulují, že mohl se svými lidmi plnit pokyn nového zaměstnatele Františka M. Ten pak sám podlehl kulce v lednu 2006 v pražské Lhotce. Další spekulace hovoří o tom, že mohlo jít o pomstu za úvalský mord – lze se však setkat s dohady i o dalších souvislostech.

I jedenáct let starou střelbu v Durychově ulici zkoumají detektivové z týmu Tempus. Ti na počátku dubna zůstali zaskočeni, když pět z nich bylo zadrženo kvůli údajnému zneužití pravomocí úřední osoby – a posléze propuštěno bez sdělení obvinění.

GIBS se začal případem zabývat na základě podnětů prezidia 

Poté, co o tom v úterý informoval deník Právo, se inspekce ohradila proti „zavádějícím informacím a komentářům, které spekulují o zákonnosti postupu GIBS". Odmítá hledání časových souvislostí mezi svým zásahem a návrhem na podání obžaloby v úvalské kauze ze strany týmu Tempus.

„GIBS se případem začala zabývat na základě podnětu policejního prezidia," uvedla inspekce v úterní tiskové zprávě. S důrazem na to, že procesní úkony nezasahovaly do vyšetřovaného případu úvalské vraždy a neměly ani časovou souvislost s pokrokem týmu Tempus na řešení jeho případů.

O podrobnosti kauzy se zajímá ministr vnitra

Inspekce se rovněž ohrazuje proti výhradám vůči chování svých pracovníků. „Je vyloučeno, že by zadržení příslušníci nebyli seznámeni s důvody zadržení či výslechu. Úkony trestního řízení GIBS probíhaly za aktivního dozoru státního zástupce," uvádí nepodepsané sdělení zveřejněné na webových stránkách GIBS.

Poznamenává také, že na chování příslušníků inspekce nebyla během prováděných úkonů ani následně podána stížnost. A zmiňuje, že byla přijata mimořádná opatření směřující k vyloučení úniku informací. O podrobnosti kauzy se již osobně zajímá i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).