Šestici mužů a jedné ženě ve věku od 24 do 44 let kriminalisté kladou za vinu krádeže celkem 12 vozidel spáchané nejen na území Prahy a Středočeského kraje, ale také v Rakousku a v Německu. Předmětem zájmu byly zejména vozy Škoda Octavia RS a Scout, případně volkswageny modelů Golf a Caddy – vždy v té nejlepší výbavě a nejvýkonnější motorizaci. V jednom případě ale pachatelé podle kriminalistů měli na svědomí i krádež silničního motocyklu značky Suzuki.

Někdy prý šlo o auta předem objednaná, jindy náhodně vyhlédnutá – scénář krádeže byl ale vždy stejný: jeden z pachatelů vůz otevřel, vyřadil zabezpečovací zařízení a nastartoval, načež za volant usedl komplic a vůz převezl do dílny za hranicemi metropole. Tam pachatelé buď automobil rozebrali na náhradní díly, nebo připravili k dalšímu prodeji celé auto tím, že pozměnili jeho identifikační ú­daje.

Způsobenou škodu kriminalisté prozatím vyčíslili na čtyři miliony korun – předpokládají ovšem, že 12 ukradených aut, o kterých vědí, nebude konečné číslo a další šetření odhalí ještě jiné skutky. Již nyní mají detektivové za sebou více než půl druhého roku práce. Členové skupiny se totiž chovali velmi obezřetně – a jako osoby s bohatou kriminální minulostí už měli zkušenosti, jak policii co nejvíce ztížit její práci. Dobrou zprávou je, že deset vozidel se policistům podařilo najít a vrátit majitelům.

Všech sem podezřelých bylo obviněno z trestného činu krádeže spáchaného organizovanou skupinou. Pokud se s touto právní kvalifikací ztotožní i soud, v případě uznání viny mohou být ve hře až osmileté tresty.

Počty krádeží se snížily
Statistiky sledující krádeže motorových vozidel na území Prahy ukazují pozitivní trend. Ve srovnání s loňskem letos těchto skutků výrazně ubylo. „Zatímco v první polovině roku 2014 bylo evidováno 1692 takových případů, v prvním pololetí tohoto roku jsme jich zaznamenali 1121," nabídl policista Jan Daněk srovnání dvou značně rozdílných čísel mapujících poměry v metropoli z rozpětí jediného roku.