VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Galerie vítá verdikt NS o gotické malbě, je proti jejím přesunům

Praha - Národní galerie v Praze vítá rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) v případu gotické Madony z Veveří. Na NG ji vysoudila farnost ve Veverské Bítýšce, které galerie dílo odmítla vydat v rámci restitucí. NS vrátil spis Městskému soudu v Praze s požadavkem na doplnění. Galerie se však obává o stav středověké památky, pokud by kvůli trvajícímu sporu měla být znovu převážena, třeba do dočasné soudní úschovy. Podle farnosti ale rozhodnutí NS zmínku o soudní úschově nebo jiném prozatímním řešení neobsahuje.

15.12.2016 AKTUALIZOVÁNO 15.12.2016
SDÍLEJ:

Madona z Veveří. Foto: ČTK/ Václav Šálek

Odvolací soud se má více zabývat funkčním spojením obrazu s objektem, tedy kaplí u hradu Veveří. To je podmínka vydávání movitých věcí podle zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Galerie v dovolání uváděla, že obraz ztratil sakrální účel i vazbu s kaplí už před druhou světovou válkou.

Soud by měl zformulovat úvahy o sepjetí obrazu s kaplí

Podle NS není nutné vždy trvat na tom, aby historická funkční souvislost díla s nemovitostí trvala i v takzvaném rozhodném období 1948 až 1990 nebo v jeho části.

Mohou se ale vyskytnout případy, v nichž bude mezi okamžikem přetržení vazeb nárokované věci na majetek církve a počátkem rozhodného období natolik velký časový odstup, že se bude vydání movité věci s ohledem na účel církevních restitucí „jevit absurdní". Městský soud by měl nyní jasněji zformulovat své úvahy o sepjetí obrazu s kaplí.

Při dalším postupu bude NG zohledňovat rizika pro obraz 

„Vítáme, že se NS podrobně zabýval argumentací dovolání Národní galerie v Praze a že část argumentů shledal důvodnými. O to více mě mrzí, že se soud na jaře nezabýval naší žádostí o odložení právní moci do doby, než NS o dovolání rozhodne," sdělil ve čtvrtek ředitel galerie Jiří Fajt. NG se po prosincovém rozhodnutí pražského městského soudu a podání dovolání snažila domoci odkladu právní moci, tedy toho, aby nemusela obraz vydávat, dokud není definitivně jisté, že na novém místě zůstane.

„Zejména z důvodu ochrany vzácné středověké památky, které převážení a s tím spojená změna klimatu neprospívá. Selhaly i naše pokusy o domluvu s farností Veverská Bítýška. Při dalším postupu bude NG v každém případě zohledňovat především rizika pro obraz samý a z tohoto důvodu se soudní úschova jeví jako problematické řešení," uvedl Fajt.

Obraz byl součástí expozice NG 

Farnost vystavila dílo v Diecézním muzeu v Brně a podle jejího právníka Františka Severina tam zůstane i po aktuálním rozhodnutí NS. NG prý jeho ani faráře z Veverské Bítýšky nekontaktovala ohledně případného jednání, které by určilo nejbližší osudy obrazu. Severin očekává nové rozhodnutí Městského soudu v Praze na přelomu února a března.

Obraz byl desítky let součástí expozice NG, v rámci církevních restitucí na něj vznesla nárok římskokatolická farnost Veverská Bítýška. Obvodní soud pro Prahu 1 i Městský soud v Praze rozhodly ve prospěch farnosti. Nyní zůstává v platnosti prvostupňové rozhodnutí, není pravomocné.

Na dílo dopadá zákon o církevních restitucích 

Malba je datována před rokem 1350 a připisována malíři z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře. Do roku 1938 byla v kostelíku u hradu Veveří, který plnil ve středověku funkci farního chrámu pro osadu u zeměpanského hradu a širší okolí. Později se obraz ocitl v držení státu a v roce 1958 jej získala Národní galerie v Praze.

Městský soud v Praze konstatoval, že stát deklaroval jednoznačně svůj vlastnický nárok na obraz až přípisem v roce 1958. Proto na dílo dopadá zákon o církevních restitucích. Podle výkladu galerie se ovšem obraz ocitl ve vlastnictví státu dříve a církev tedy na něj už neměla nárok.

Čtěte také: Městský soud v Praze musí znovu řešit spor o Madonu z Veveří

Autor: ČTK

15.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Brabec
56

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

AKTUALIZOVÁNO

Letošní volby do Sněmovny nejsou podle Zemana zásadní ani zlomové

Letošní volby do Sněmovny nejsou zásadní ani zlomové, to je jen reklamní kampaň, řekl dnes prezident Miloš Zeman novinářům po odevzdání hlasu v základní škole v pražských Stodůlkách. Zopakoval, že sestavením vlády pověří vítěze voleb. Svůj hlas dal zřejmě Straně práv občanů (SPO), kterou před lety zakládal a která dřív nesla jeho jméno ve svém názvu. Zemana do volební místnosti doprovodila jeho manželka Ivana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení