První případ se odehrál v Žitné ulici v Praze 1, kde neznámý muž oslovil třiadevadesátiletou stařenku na chodníku před místem jejího bydliště. Pod legendou, že jí jde opravit poškozenou televizi, která se jim hlásí jako vyhořelá. Seniorka na tuto legendu přistoupila a vzala muže k sobě domů. Ten v obývacím pokoji, kde se nacházela televize, předstíral její opravu.

"Poté ženě sdělil, že má pro ni přeplatek na televizních poplatcích ve výši sto osmdesát korun a tuto částku jí vyplatil v hotovosti. Problém však nastal v momentě, kdy muž seniorce předal bankovku v nominální hodnotě dva tisíce korun a požadoval vrácení zbylé částky zpět. To byl právě ten moment, na který pachatel čekal, aby zjistil, kde má seniorka schované peníze a mohl je odcizit. Seniorka tak byla okradena o více jak dvacet tisíc korun," uvedla mluvčí pražské policie  Lucie Drábková.

V následujících dnech se obdobný případ odehrál v Bubenské ulici v Praze 7, kde neznámý muž zazvonil na domovní zvonek třiaosmdesátileté seniorky, která mu bez sebemenšího zaváhání otevřela. Pod legendou kontroly elektroměru se snažil dostat dovnitř bytu a ani přes argumenty ženy, že na něj nemá čas, nepřestal naléhat. Naléhání žena podlehla a muže do svého bytu pustila.

Loni 55, letos už 43 podobných případů

Následně se muž usadil v obývacím pokoji a požádal paní o trochu vody. Ta to ovšem odmítla. Ani to muže neodradilo od jeho lstivého plánu a požadoval zaplacení částky ve výši jeden tisíc korun za kontrolu elektroměru. Potíž nastala opět ve chvíli, kdy muž požádal stařenku o rozměnění bankovky v nominální hodnotě pět tisíc korun.

Žena šla do jiné místnosti pro peněženku, ve které měla větší obnos finančních prostředků. Z této peněženky rozměnila muži bankovku, zaplatila za elektroměr a peněženku položila za sebe na křeslo. Muž poté předstíral kontrolu elektroměru a požadoval asistenci při svícení baterkou na elektroměr. "Začal se pohybovat po celém bytě a seniorka mu nestačila být v patách. Nakonec se zloději podařilo dostat k peněžence položené na křesle a z této odcizil veškerou finanční hotovost. Seniorka tak byla okradena o třicet tisíc korun," informovala mluvčí s tím, že do dnešního dne pražská policie eviduje 43 obdobných případů. Za rok 2018 jich bylo evidováno 55.

"Policisté zajistili kamerové záznamy, na kterých je muž zachycen.  V obou případech se jedná o totožného muže. Policie žádá veřejnost, pokud muže na přiloženém kamerovém záznamu poznáváte nebo víte, kde by se mohl zdržovat, kontaktujte linku 158," požádala Drábková veřejnost o spolupráci.