Pomoc veřejnosti

V souvislosti s rozkrytím případu kriminalisté oceňují pomoc veřejnosti. Poté, co vyšetřovatelé poskytli médiím záznamy bezpečnostních kamer a záběry byly zveřejněny, dostali policejní detektivové pátrající po pachatelce a její totožnosti hned několik podnětů. Ve středu to připomněla Eva Kropáčová z ředitelství pražské policie. „Velmi rádi bychom poděkovali médiím a občanům za pomoc při pátrání po totožnosti ženy. Na základě získaných poznatků byla žena ztotožněna a vyhlášena do celostátního pátrání,“ zdůraznila Kropáčová.

Zadržená se přiznala

Devětadvacetiletou ženu – recidivistku, která měla s policií oplétačky už v minulosti – se nyní podařilo zadržet. Ke dvěma podvodům, spáchaným v srpnu v pražských Řepích na benzince a o pár hodin později na náměstí Republiky v parfumerii, se přiznala.

Falešné kontroly padělků

Její finta byla poměrně prostá. Po vstupu do prodejny se žena v běžném civilním oblečení a žabkami na nohou představila jako policistka z měnové kriminálky. Vůbec jí nevadilo, že žádný takový útvar neexistuje – předpokládala, že zaměstnanci navštívených provozoven o tom nemají ani páru. A opravdu s ní jednali jako se skutečnou policistkou, protože ani v padělaném služebním průkazu, který ukazovala, oslovení lidé z obsluhy zprvu nepoznali falzifikát.

Personálu prodejen falešná policistka tvrdila, že přišla zkontrolovat, zda se v provozovně nenacházejí padělky bankovek. Pokud prý najde nějaké falzifikáty, musí je zajistit, v obálce uložit do firemního trezoru – a pak si pro ně přijede někdo v policejní uniformě.

Jak řekla, tak při kontrole skutečně udělala. V jednom případě dala stranou 14 tisíc ve dvoutisícovkách a pětitisícovkách, ve druhém ještě o dva tisíce víc. Falešná policistka pak předstírala, že vkládá peníze do obálky, tu označila razítkem s údaji o údajném policejním útvaru, ke kterému se hlásila, a předala zaměstnankyni, ať ji uloží to trezoru. Nikdo v uniformě si ale „podezřelé“ bankovky vyzvednout nepřijel. A když po čase vedoucí provozoven obálku otevřeli, personál se nestačil divit. Místo peněz byly uvnitř jen nastříhané papírky, za něž zručná manipulátora nestřežené chvíli skutečné peníze vyměnila.

Dva trestné činy

O tom, zda se jí takový podvod vyplatil, zřejmě falešná policistka dostane příležitost přemítat v cele. Ještě v noci na středu jí vyšetřovatel sdělil obvinění z podvodu a přisvojení si pravomoci úřadu. Pokud její vinu uzná soud, hrozí jí až dva roky vezení.