„Kriminalisty ještě čeká výslech asi třiceti svědků," zdůraznila. Přesto ale vyšetřovatelé již mají jasnou představu o tom, jak výherce – 54letý muž bez přístřeší – přišel o své miliony. Vinou 33leté ženy a o pět let mladšího muže, které výherce považoval za své přátele. Ba málem za dobrodince.

K závažnému zločinu zpronevěry došlo podle policejních detektivů předloni v červnu. Na bezdomovce, kterého dvojice o generaci mladších podnikatelů znala několik let, protože jim za jídlo, cigarety a hrst drobných pomáhal u stánku s textiliemi a v prodejně cukrovinek v Praze 9, se usmálo štěstí jako z pohádky: dočkal se třicetimilionové výhry. Nebyl to totiž nějaký pobuda spoléhající na dobrodiní úspěšnějších známých; snažil se vydělávat peníze nejen sběrem železa, ale příležitostnými brigádami, pomáhal také rodinným příslušníkům s rekonstrukcí domu. Nebyl tady zcela bez peněz a mohl i utrácet. A jeho vášní bylo zajít do trafiky a sázet. Právě jeden z těchto tiketů se pro něj mohl stát klíčem k novému životu.

Mohl se stát – ale nestal. Navzdory 30milionové výhře je muž stále bezdomovcem. A život v přepychu, kterého si dočasně užíval, byl jen dočasnou mezihrou. Alespoň prozatím; nakonec by se svých peněz přece jen dočkat mohl. Vše ale záleží na tom, jak rozhodne soud.

Osudným se bezdomovci stalo, že se o radost z úspěchu podělil v cukrárně s podnikajícími přáteli. A ti vycítili příležitost. Pozvali ho k sobě domů, společně výhru oslavili – a žena slíbila, že pomůže s jejím vyzvednutím. Není to totiž jen tak jednoduché přijít si pro třicet milionů, jestliže jste chlápek bez domova. Zapomeňte na to, že někde předložíte tiket a oni vysázejí peníze na dřevo. Kdepak; takhle to vážně nefunguje…

Žena ale byla ochotná pomoci. „Nabídla se, že sázkové kanceláři poskytne své údaje k dalším krokům k převzetí výhry. Prohlásila se tak za výherkyni, sepsala potvrzení o výhře, vyzvedla zálohu několik set tisíc korun – a zbytek si nechala převést na svůj bankovní účet," přiblížila Rösslerová první kroky zločineckého počínání.

V té chvíli ještě nebylo nic v nepořádku a bezdomovci se nový život zamlouval. Dvojice ho ubytovala ve svém bytě, dostával jídlo i kapesné. Už po několika dnech byl ale uklizen za Prahu – prý proto, aby s ním nebyli v kontaktu nečesaní a nemytí bývalí kumpáni. Argumenty zněly přesvědčivě – aby ho prý nechtěli kvůli penězům zlikvidovat. Dva měsíce nato pak následovalo další stěhování. Do domu za Prahou, který vykutálený pár koupil za 12,5 milionu korun. Výherci jeho „přátelé" tvrdili, že je majitelem.

Uprostřed tohoto přepychu našli bezdomovce policisté. Zalarmovala je jeho známá, která o získání výhry věděla – a znepokojilo ji, že muže od té doby neviděla. Na uniformy, které ho vypátraly, se údajně pohřešovaný muž ale jen culil: žije si uprostřed luxusu a má zajištěno vše, nač by se jen odvážil pomyslet.

Ejchuchu nálada ho ale brzy přešla. Loni v květnu výherce zjistil, že mu nepatří vůbec nic. Ani dům s bazénem, ani koupená dvě auta, ani čtyřkolka. Prostě nic. Objevily se hádky, muž se odmítal o dům starat – a nakonec skončil zase na ulici. Dvojice ho vyhodila – a dál si užívala přepychu pořízeného za jeho peníze.

Oklamaný muž se tentokrát obrátil na policisty sám. A rozjelo se vyšetřování, které minulé úterý vyvrcholilo policejním zákrokem, při němž byla povedená dvojice zadržena. Padlo obvinění ze zpronevěry – a kriminalisté navrhli přemístit podezřelé z luxusu přímo do spartánského prostředí cely vazební věznice. Na to soud ale nekývl; dvojice je tudíž stíhaná na svobodě. V případě odsouzení si ovšem pohledu na svět přes mříže ještě užije ažaž – ve hře je totiž až deset let vězení.

Na soud, který by mohl nejen potrestat viníky, ale také obalamucenému muži otevřít cestu k jeho penězům, však zatím bude třeba počkat. „Kriminalisty v současné chvíli ještě čeká výslech asi třiceti osob – a na základě výpovědí a dalších výsledků různých šetření podají návrh na podání obžaloby," připomněla ve středu Rösslerová.